Dwa srebra z Portugalii

Po niezwykle udanych dla Patryka Nowaka Mistrzostwach Polski Juniorów w pływaniu, na których wywalczył dwa złote medale na 100 i 200m stylem klasycznym nadeszło powołanie do reprezentacji na międzynarodowy wielomecz pływacki do portugalskiej Coimbry. Poza Polską w zawodach tych brały udział reprezentacje Grecji, Czech, Brazylii, Ukrainy, Turcji, Szwajcarii, Portugalii, Finlandii, Izraela, Cypru i Bułgarii. Zawody rozgrywane były na basenie 50-metrowym.

Skoczowianin doskonale zaprezentował się przede wszystkim na swoim koronnym dystansie 100m stylem klasycznym oraz w reprezentacyjnej sztafecie 4 x 100m stylem zmiennym. Na 100m żabą po niezwykle emocjonującym i zaciętym wyścigu zdobył srebrny medal z wynikiem 1.04,09 s ustępując zaledwie o 0,23s Dymytro Oseledetsowi z Ukrainy. Z kolei w wyścigu sztafetowym 4 x 100m stylem zmiennym Polska zajęła również drugie miejsce, tuż za zespołem Brazylii, który okazał się lepszy od naszej reprezentacji o 0,18 s. Patryk na swojej zmianie uzyskał rewelacyjny czas 1.03,54 s, zdecydowanie poprawiając swoje najlepsze osiągnięcie na tym dystansie. Jego trzecim występem w reprezentacji na wielomeczu był wyścig na 200m stylem klasycznym, w którym uplasował się tuż za podium zajmując 4 miejsce. Na pocieszenie pozostaje w tym wypadku fakt, że również na tym dystansie Patryk znacznie poprawił swój rekord życiowy 2.21, 72s.

W klasyfikacji końcowej wielomeczu Polska z dorobkiem 31 medali zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając Brazylię i Czechy.

Dla Patryka Nowaka były to bardzo ważne i wartościowe zawody, bowiem w swoim 3 występie w biało-czerwonych barwach udowodnił swoją bardzo wysoką formę i zasłużone miejsce w Reprezentacji Polski. Dla tego młodego zawodnika najważniejszymi zawodami w tym sezonie będą Mistrzostwa Europy Juniorów w Belgii, o ile uda mu się uzyskać minimum kwalifikacyjne. Zawody w Portugalii pokazały, że jest to bardzo realne, bowiem do wyników kwalifikacyjnych na ME wyznaczonych przez Polski Związek Pływania Patrykowi już bardzo niewiele brakuje.