Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dwa spojrzenia i myśli duszy...

Do 30 grudnia w Miejskiej Galerii Sztuki 12 w Cieszynie można oglądać wspólną wystawę Agnieszki Pawlitko i Pawła Wałacha. To wystawa malarstwa dwóch osób kochających folklor, ale przedstawiają go na swój sposób. Tytuł wystawy - „Dwa spojrzenia – dva pohledy”.

Wernisaż wystawy miał miejsce w środę (04.12) w Miejskiej Galerii Sztuki 12 w Cieszynie. Gościem specjalnym był prof. Daniel Kadłubiec, który zwrócił uwagę uczestników tego spotkania na dwa zupełnie inne spojrzenia artystów. Paweł Wałach prezentuje tradycyjne i realistyczne, zaś Agnieszka Pawlitko ekspresyjne. Łączy ich jednak fascynacja ludowymi strojami, haftami, zwyczajami i obrzędami. Na wystawie zaprezentowali wspólnie ponad 40  obrazów olejnych i akrylowych.

Obrazy Agnieszki Pawlitko powstały specjalnie na tę wystawę, ale na tym nie koniec. To nowy cykl „Myśli duszy”. Mam nadzieję, że będzie się powiększał. Te obrazy to tzw. chwilówki. Powstają w zależności od chwili, emocji, ale są to również wspomnienia – przyznała w rozmowie z OX.PL Pawlitko.

To pierwsza wspólna wystawa artystów, choć współpracują już ponad 10 lat. Wymieniamy się doświadczeniami. Paweł inspiruje mnie. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę. Może powstaną następne wystawy – dodaje Pawlitko. Na tę okazję namalowali pierwszy wspólny obraz. Jak zdradza Pawlitko powstał spontanicznie. Czasami razem malujemy. Zaczęło się od tego, że ja coś namalowałam, a Paweł domalował. Tak właśnie powstał – zwraca uwagę Agnieszka Pawlitko.

Paweł Wałach ukończył Konserwatorium w Ostrawie. Od wielu lat maluje otaczającą go przyrodę, krajobrazy i scenki rodzajowe Beskidu Śląskiego. Jest kronikarzem przemijającego świata. Agnieszka Pawlitko, studentka ASP w Krakowie, zafascynowana folklorem – stara się otaczającą ją rzeczywistość ekspresyjnie przetworzyć.

 

MSZ

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: