Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Duża hala w Jasienicy! Będzie rozbudowa

Duża inwestycja sportowa szykuje się w gminie Jasienica. Blisko 12 mln zł kosztować będzie rozbudowa hali sportowej w Jasienicy. 4 mln zł na to zadanie wójt Janusz Pierzyna w 2023 r. pozyskał z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Minęło już 20 lat od budowy Hali Sporotwej w Jasienicy. Czas by obiekt wzbogacić i rozbudować. – Gdy 20 lat temu budowaliśmy halę sportową przy szkole podstawowej w Jasienicy i nowo powstałym gimnazjum, był to jeden z największych tego typu przyszkolnych obiektów sportowych. Wtedy najważniejsze było, aby dzieci i młodzież miały gdzie ćwiczyć i odbywać zajęcia wychowania fizycznego. A przy okazji także rozgrywać mecze w wielu halowych dyscyplinach. Z czasem jednak wymagania wobec sportu i warunków w jakich należy prowadzić rozgrywki, znacznie wzrosły. Dlatego pomyśleliśmy o rozbudowie hali do takich wymiarów, aby oprócz ćwiczeń dla uczniów hala była też centrum sportowego życia naszej gminy i miejscem ligowych rozgrywek w grach zespołowych – wyjaśnia Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica.

Budynek po modernizacji będzie wydłużony tak, aby zmieściły się w nim pełnowymiarowe boiska do zdecydowanej większości gier halowych, a więc siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, futsalu, tenisa. Samo boisko znajdujące się w hali zyska więc dodatkowe ponad 8 metrów długości, przy zachowaniu dotychczasowej szerokości 21 m, co w zupełności wystarczało i będzie wystarczać do spełnienia norm rozgrywek ligowych.

To był jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za rozbudową hali. Mieliśmy dobrze rokującą III-ligową drużynę piłki ręcznej. Gdy jednak awansowali do II ligi boisko nie spełniało już norm, więc drużyna przestała grać – mówi wójt. Dodatkowo na powiększonej powierzchni sali będzie można wydzielić 3 osobne boiska i przeprowadzać odrębne szkolne zajęcia sportowe.

Część boiskowa to tylko fragment rozbudowy, bo na hali przybędzie również sporo przestrzeni przeznaczonej dla widzów oraz na zaplecze i salkę do fitness. Cały budynek będzie dłuższy (w stronę istniejącego obecnie boiska zewnętrznego) o 14,5 m (do ponad 51 metrów), a także szerszy o ponad 8 m (do 42 metrów). Na poziomie parteru oprócz istniejących pomieszczeń zaplecza od strony południowej (boiska) powstaną dodatkowe szatnie, pomieszczenia sanitarne, natryski, magazyny sprzętu sportowego, salka fitness i siłownia, a także przestronne przejścia i klatki schodowe z windą, która z poziomu parteru dowiezie widzów – przede wszystkim niepełnosprawnych – na widownię piętra hali. Od zachodniej strony zostanie także wybudowana widownia, pod którą będą pomieszczenia techniczne.

Widownia powstanie również na wysokości I piętra, opasając boisko od strony zachodniej, południowej i częściowo wschodniej, gdzie będzie sąsiadować z istniejącą już częścią budynku z pomieszczeniami szatniowymi i sanitarnymi. Łącznie zostanie utworzonych 500 miejsc siedzących dla widzów. – Taka wielofunkcyjna przestrzeń umożliwi naszej gminnej społeczności nie tylko uczestnictwo w wydarzeniach sportowych, ale też w różnych wydarzeniach kulturalnych. Będzie więc można rozgrywać większość turniejów w zespołowych dyscyplinach halowych, a zarazem duże wydarzenia kulturalne, jakich nie da się przeprowadzać pod gołym niebem – dodaje Janusz Pierzyna.

Projekt rozbudowy powstał już w ub.roku. Wtedy też z Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej „Sportowa Polska” Ministerstwa Sportu i Turystyki wójt Janusz Pierzyna pozyskał 4 mln zł dofinansowania. Obecnie został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie robót, rozbudowa będzie łącznie kosztować 11 894 100 zł. Modernizacja potrwa dwa lata. Oddanie obiektu do użytku zaplanowano na kwiecień 2026r.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: