Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Drzewo za drzewa

Ogród Reformacji rośnie w Szczyrku Salmopolu. Wśród różnych gatunków drzew można podziwiać lipy z Lipowca, brzozy z Brzezówki, dęby z Dębowca czy cisy z Cisownicy. Ks. Jan Byrt założył ogród, aby uczcić 500-lecie Reformacji, pewnie wtedy nie spodziewał się, że dostanie za to czarodziejskie wyróżnienie.

Ks. Jan Byrt otrzymał statuetkę „Czarodziejskiego Drzewa”, która przyznawana jest przez Klub Gaja, za szczególne osiągnięcia w zakresie sadzenia i pielęgnowania drzew. Statuetkę w kształcie drzewa właśnie, ks. Jan Byrt odebrał z rąk prezesa Klubu Gaja, Jacka Bożka, podczas inauguracji Święta Drzewa w Beskidach. Parafia w Szczyrku Salmopolu znalazła się wśród 10 laureatów, którym została przyznana nagroda. 


Ks. Jan Byrt, proboszcz parafii nie tylko pielęgnuje reformacyjny ogród, ale również zachęca do sadzenia drzew. W niezwykłym ogrodzie pod Kotarzem podziwiać można różne gatunki tych roślin. – W Ogrodzie Reformacji są cisy z Cisownicy, lipy z Lipowca, brzozy z Brzezówki, dęby z Dębowca i sosny z Sosnowca – opowiada ks. Jan Byrt. Drzew od 2010 roku posadzono ponad 3 tysiące. – Chcemy do 31 października 2017 roku do Jubileuszu 500-lecia Reformacji, posadzić przynajmniej 5 tysięcy – mówi ks. Jan Byrt, a do dalszego sadzenia nagroda przyznana przez Klub Gaja jeszcze bardziej zmotywowała ks. Jana Byrta. – Nagroda potwierdza, że to co robimy jest dobre i motywuje do dalszego działania. Kościół musi motywować i działać. Ksiądz musi też nie tylko zwiastować Ewangelię, co jest bardzo ważne, ale też posadzić choćby jedno drzewko w życiu. Bóg dał nam cudowny świat i starajmy się Bogu pomóc, jako chrześcijanie, by nadal ten świat był piękny – opowiada proboszcz i dodaje, że to dobry początek i ma nadzieję, że za Salmopolem pójdą inne parafie. – To było dla nas bardzo miłe zaskoczenie i chyba jesteśmy pierwszą parafią, która otrzymała tak cenną nagrodę, ale myślę, że nie jedyną parafią na przyszłość. Dekada Reformacji trwa do 2017 roku, my będziemy dalej sadzić do 2017 i dłużej. Sadzimy dla Bożej chwały i dla bliźniego – zapewnia ks. Jan i wylicza dobro jakie płynie z tych symbolicznych roślin. – Drzewa Bóg dał, aby produkowały tlen i aby dawały ciepło, cień, aby mogły się w ich cieniu ukryć ptaki niebieskie, tak mamy co robić patrząc na nasze lasy. Oby nikt tej ziemi nie opuścił bez zasadzenia choćby jednego drzewa – kwituje proboszcz parafii w Szczyrku Salmopolu.


KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: