Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Drugi weekend festiwalu Cithara Sanctorum

W ostatni weekend odbyły się dwa koncerty festiwalowe: w sobotę 15.10 w Wiśle, w niedzielę 16.10 w Jaworzu - oba po raz pierwszy w tych pięknych miejscach.

 Żywot człowieczy wg Reja

W kościele w Wiśle Centrum odbył się koncert zatytułowany Żywot człowieczy wg Reja z udziałem Katarzyny Wiwer (sopran) i Henryka Kasperczaka (lutnia). Program „Żywot człowieka według Reja” był podróżą do czasów renesansu, aby zbadać, czy człowiek, jego troski, radości, stosunek do Boga, ale też cnoty i przywary, zmieniły się tak bardzo, jak sądzić mogliby nasi współcześni? Teksty Mikołaja Reja i odpowiadające im pieśni, wśród których usłyszeliśmy renesansowe perełki, zarówno polskie, jak i pochodzące z całej Europy, dały nam jędrny, barwny i nie pozbawiony zarówno dowcipu, jak i zadumy obraz Człowieka – jego dziejów od czasów rajskich, aż po codzienne ziemskie bytowanie. Spojrzenie to okaże się ciągle aktualne i jakże bliskie nam ludziom współczesnym!

koncert Kolegium Muzyki Ewangelickiej

Z kolei w  kościele w Jaworzu odbył się koncert Kolegium Muzyki Ewangelickiej, na którym zaprezentowano  opracowania psalmów Jana Lubelczyka i Claude'a Goudimela, ułożone w modlitwy biblijnych kobiet. Przez użyte instrumentarium (instrumenty wschodnie: duduk, santur (cymbały perskie), fidele kolanowe, lutnia arabska, flety, duduk, instr. perkusyjne) przenieśliśmy się w świat muzyki, jaka mogła brzmieć na Bliskim Wschodzie w czasach starożytnych.

Patronat honorowy ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Adrian Korczago, Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Jarosław Klimaszewski, Prezydent Bielska-Białej, Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński, Andrzej Płonka, Starosta Bielski, Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Cieszyna, Tomasz Bujok, Burmistrz Wisły, Przemysław Korcz, Burmistrz Ustronia Radosław G. Ostałkiewicz, Wójt Jaworza.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: