Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra, Cieszyn, Śląsk Cieszyński i Katowice

Już po raz drugi w dniach 7-11 grudnia Śląsk Cieszyński stanie się muzycznym sercem Polski za sprawą Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. Postać wyjątkowego pedagoga i kompozytora jest dla organizatorów Festiwalu inspiracją dla rozwijania i propagowania muzyki chóralnej oraz dokonań twórców pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego.

- Program tegorocznego festiwalu obfituje w ciekawe wydarzenia o charakterze naukowym i artystycznym – mówi Izabella Zielecka-Panek, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, dyrygent chóru Harmonia – w ramach III Konferencji Naukowej skupimy się na dyrygenckich kreacjach wykonawczych współczesnego rynku kultury; podczas seminarium i warsztatów dla dyrygentów poruszymy kwestie solowej i zespołowej emisji głosu w muzyce klasycznej i rozrywkowej; w trakcie zmagań w ramach Międzynarodowego Konkursu Chóralnego poznamy uzdolnionych artystów i wyłonimy, zdaniem jury, najlepsze zespoły wokalne. Prawdziwą gratką są warsztaty artystyczne prowadzone przez znakomitych śpiewakow sceny polskiej: Katarzynę Oleś -Blachę , Annę Lubańską, Andrzeja Lamperta, Roberta Gierlacha i Krystynę Świder, zwieńczone wykonaniem “La Petite Messe Solennelle” G. Rossiniego w Czeskim Cieszynie. Wydarzeniom towarzyszyć będzie wiele koncertów i recitali na terenie Śląska Cieszyńskiego a doskonałym zwieńczeniem będzie finał – polskie prawykonanie ostatniej kompozycji prof. Józefa Świdra – utworu „Singet dem Herrn ein Neues Lied na kwartet solistów, chór mieszany,chór dziecięcy oraz orkiestrę symfoniczną”.

Pomysłodawcą festiwalu jest Reprezentacyjny Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, który jest jednym z najstarszych zespołów chóralnych na Śląsku. Zamysłem organizatorów jest, aby w ramach jednego festiwalu połączyć wszelkie środowiska, które skupiają się na promocji muzyki poprzez działalność chóralną - akademickie, artystyczne i religijne. Ma również propagować wartość tradycji historycznych i przywiązania do ziemi ojczystej poprzez kultywowanie kultury muzycznej regionu, popularyzowanie twórczości kompozytorów Śląska Cieszyńskiego na całym świecie, a także rozpowszechnianie chóralistyki.

W RAMACH FESTIWALU ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ:
1. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kreacje wykonawcze współczesnego rynku kultury” 07.12.2016
2. Warsztaty międzynarodowe i seminarium dla dyrygentów 08-09.12.2016
3. Międzynarodowy Konkurs Chóralny im. prof. Józefa Świdra 10.12.2016
4. Koncerty festiwalowe w miejscowościach Śląska Cieszyńskiego 09-11.12.2016
5.Koncert galowy festiwalu oraz koncert laureatów konkursu 10.12.2016 – Cieszyn
6.Koncert galowy festiwalu 11.12.2016 – Katowice: polskie prawykonanie ostatniego utworu Profesora Józefa Świdra pięcioczęściowej kompozycji Singet dem Herrn ein Neues Lied na kwartet solistów, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę.

Więcej informacji i szczegóły programu na stronie: http://www.festiwalswider.us.edu.pl/

Portal OX.PL jest patronem medialnym wydarzenia.


mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: