Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dożynki 2019 na Śląsku Cieszyńskim

Przełom sierpnia i września to czas, kiedy w gminach obchodzone są święta plonów. Kiedy dożynki będą obchodzone w poszczególnych gminach z terenu Śląska Cieszyńskiego?

USTROŃ – 18 sierpnia 2019
W Ustroniu dożynki zostały połączone z obchodami Dni Ustronia. Tam dożynki odbędą się w niedzielę (18.08). O 14:00 odbędzie się korowód ulicami miasta, a następnie w Amfiteatrze zgromadzeni goście będą mogli wziąć udział w obrzędzie dożynkowym. O godzinie 17:30 w Parku Kuracyjnym odbędzie się zabawa taneczna.


GOLESZÓW – 24 sierpnia 2019
W Goleszowie dożynki są połączone z Dniami Gminy Goleszów. W sobotę (24.08) o godzinie 13:00 ma wystartować tam korowód dożynkowy. W planach również występ Zespołu Pieśni i Tańca „Goleszów” oraz Orkiestry Dętej „Goleszów Band”. W czasie trwania święta plonów rozstrzygnięty zostanie konkurs ogrodniczy, a następnie wszyscy będą mogli bawić się z zespołem „Dynacord”.

HAŻLACH  (Zamarski) – 24 sierpnia 2019
Tym razem w sobotę (24.08) w Zamarskach odbędą się Dożynki Gminy Hażlach. Korowód Dożynkowy wystartuje o godzinie 14:00 ze skrzyżowania ulic Wiejskiej i Rajdowej. O 15:00 przewidziane są obrzędy dożynkowe z udziałem Zespołu Regionalnego „STRUMIEŃ”, a o 16:00 odbędą się koncerty. W ramach wydarzenia zaplanowano również uhonorowanie uczestników konkursu „Piękne Ogrody Wizytówką Gminy Hażlach” oraz podsumowanie projektu „Gminnym Szlakiem z Kicakiem”. O godzinie 18:00 będzie można udać się na koncert zespołu „Baciary” a wieczorem muzykę do tańca zapewni Dj ALVARO.


JASIENICA (Mazańcowice) – 25 sierpnia 2019
W tym roku Dożynki Gminy Jasienica odbędą się w Mazańcowicach. Obchody święta plonów wystartują w niedzielę (25.08) o godzinie 12:00, kiedy to będą miały miejsce uroczystości u Gazdów. W planach przejazd korowodu, pokaz wieńców dożynkowych, koncert Bieg Bandu z Jasienicy oraz festyn dożynkowy z zespołami.


BRENNA – 25 sierpnia 2019
W Brennej w tym roku odbędą się XXX Dożynki Ekumeniczne. O 14:00 wyruszy korowód dożynkowy, a następnie odbędą się obrzędy dożynkowe, nabożeństwo ekumeniczne, a także koncerty. Atrakcję będzie koncert w ramach 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego. Po części oficjalnej będzie można wziąć udział w festynie.

ZEBRZYDOWICE – 25 sierpnia 2019
W Zebrzydowicach święto plonów będzie połączone z pożegnaniem wakacji. Impreza rozpocznie się o godzinie 13:00 przy kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Uroczystości dożynkowe odbędą się na terenie Amfiteatru w Zebrzydowicach, a od godziny 18:00 muzykę do tańca zapewni zespół „MISTER TWISTER”. Wśród atrakcji znajdziemy również karuzele, przejażdżki motorówką, czy pokazy sprzętu strażackiego.

STRUMIEŃ – 1 września 2019
Pierwszego dnia września Dożynki odbędą się w Parku Miejskim w Strumieniu. Impreza rozpocznie się o godzinie 15:00, kiedy wyjedzie korowód dożynkowy. O 16:00 rozpocznie się obrzęd dożynkowy w wykonaniu chóru „NADZIEJA” z Drogomyśla. Następnie przyjdzie czas na część biesiadno-artystyczną, a o 19:00 rozpocznie się dożynkowa zabawa taneczna.

DĘBOWIEC – 7 września 2019
Więcej informacji na temat przebiegu święta plonów wkrótce.


SKOCZÓW – 7 września 2019
W Skoczowie odbędą się 12. Ekumeniczne Dożynki Gminy Skoczów, połączone z 17. Regionalnymi Dniami Rybactwa. W sobotę (7.09) o 15:00 korowód wystartuje z Placu Stary Targ. Pojazdom będzie towarzyszyła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. O 16:00 nastąpi uroczyste otwarcie dożynek, połączone z występem zespołu Jetelinka z Jaworzynki. O 17 nastąpi ogłoszenie wyników Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych. Wśród atrakcji znajdą się również baseny z żywymi rybami, stoiska gospodarstw rybacki i KGW Gminy Skoczów.


JAWORZE – 7-8 września 2019
W Jaworzu dożynki odbędą się w ramach wydarzenia „Jaworzański Wrzesień”. Aktualnie brak szczegółowego harmonogramu, jednak wiadomo, że impreza zostanie połączona z zawodami Strong Drwal.


WISŁA – 7-8 września 2019
Aktualnie wiadomo, że wiślańskie dożynki, zostaną połączone ze Świętem Miodu. Aktualnie brak szczegółowego harmonogramu, więcej informacji wkrótce.

CHYBIE – 8 września 2019 (Dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne)
W tym roku dożynki powiatowe odbędą się w Chybiu. W programie uroczyste rozpoczęcie mszą świętą (godzina 11:00), formowanie korowody przy ulicy K. Miarki w Zaborzu (13:30), obrzęd dożynkowy z udziałem zespołu folklorystycznego „STRUMIEŃ”, a także koncerty i zabawa taneczna.

ISTEBNA
Szczegóły zostaną podane wkrótce

 

oprac. JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-13 19:00:20
donekT: To nie tyle, jak to zostało ujęte "święta plonów", z którym to określeniem nie do końca się zgadzam, traktuję jako uproszczenie, ile "TEN" DZIEŃ TOWARZYSTWA, charakterystycznego dla każdej mniejszej miejscowości (i nie tylko), które doskonale politycznie- marketingowo, wykorzystuje ciężką i pożyteczną pracę rolników. I tak dalej trzymać!
2019-08-14 07:32:26
krzysztof.mm: dożynki? - tak to wygląda: ✍Rząd podzielił pieniądze dla fundacji w całej Polsce. Wśród największych wygranych jest Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej, którego prezes był organizatorem blokady Marszu Równości w Białymstoku✍
2019-08-14 10:05:15
krzysztof.mm: ...a we Wrocławiu dożynki wyglądają tak: ✍Tegoroczna promocja oficerska w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu wisiała na włosku. Patenty oficerskie, które musi podpisać prezydent Andrzej Duda, na wiele tygodni utknęły w kancelarii premiera, wysłane tam do kontrasygnaty. Do Wrocławia dowieziono je w ostatniej chwili. Ten bałagan wywołał ostrą reakcję podchorążych. Nocą, w przeddzień promocji w kampusie zapłonęły ogniska, wybuchały petardy, z okien leciały słoiki z moczem.✍
2019-08-14 10:06:55
krzysztof.mm: ✍Akademia Wojsk Lądowych (AWL) im. Tadeusza Kościuszki jest największą i najważniejszą uczelnią wojskową w Polsce. Do 30 czerwca 2017 r. funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, słynny "Zmech". Kiedy ministrem obrony został Antonii M a c i e r e w i c z, zmieniły się władze uczelni. Rektorem – komendantem został wówczas pułkownik, dziś generał Dariusz Skorupka. Jego kandydatura od razu wzbudziła spore kontrowersje. Zarzucano mu przede wszystkim brak doświadczenia w służbie liniowej. AWL powinna być przede wszystkim szkołą rzemiosła wojskowego. Tymczasem w ostatnich latach przez uczelnię przeszła miotła kadrowa. Pozbyto się wykładowców, którzy mieli doświadczenie dowódcze, a młodzież kształcą dziś teoretycy pokroju rektora✍
2019-08-14 10:08:57
krzysztof.mm: ✍W końcu nie wytrzymali. Do eskalacji napięcia doszło wieczorem. Na kampusie zapłonęły ogniska, wybuchały petardy, z okien leciały słoiki z moczem. Zamieszanie trwało do późnych godzin nocnych. – Podchorążowie to nie są grzeczni chłopcy. Jak kończyliśmy szkołę, też było ostro, ale to, co mi pokazujecie, wygląda jak bunt w więzieniu, a nie zakończenie roku – mówi doświadczony oficer, oglądając film z kampusu AWL.✍ https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/promocja-oficerska-w-akademii-wojsk-ladowych-we-wroclawiu-wisiala-na-wlosku/96cftq5
2019-08-14 10:10:31
krzysztof.mm: państwo polskie po niemal 4 lat rządów bandy k o l e s i ó w z PiS przypomina dziś jeden wielki b a j z e l
2019-08-14 14:58:03
donekT: Jak można zauważyć, kogoś zabolało, iż POLSKI ZDROWY CHŁOP wyrzucił kolorową szmatę (może wykorzystał wypucowania traktora), zwłaszcza w związku z faktem, iż PSL wycofało się z pewnej różnobarwnej koalicji. Ciekawe co na to nasze forumowe "TRZY KOLORY" Kieślowskiego. Niebieski Mach, Biały jasper i Czerwony krzysztof.mm?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: