Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dotknęli swojego nieba

Autorzy najlepszych zdjęć w konkursie "Jakiegokolwiek nieba chcesz dotknąć" zostali nagrodzeni w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego.

We wtorek 30 stycznia 2024 r. odbyła się LIX Sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego, podczas której wręczono nagrody w konkursie "Jakiegokolwiek nieba chcesz dotknąć" organizowanym przez Wolną Szkołę Nauk Filozoficznych I Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego.

Jej powstanie wspominał Przewodniczący Rady Stanisław Kubicius:

- W październiku 2013 roku odbyła się wspólna sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego i Rady Miejskiej w Ustroniu, którą miałem zaszczyt współprowadzić z obecnym tutaj Stanisławem Maliną i w trakcie tej sesji rada podjęła uchwałę o utworzeniu i organizowaniu wspólnie z innymi samorządami Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im profesora Jana Szczepańskiego – wspominał Przewodniczący Rady Stanisław Kubicius: - W czasie tych 10 lat odbyło się wiele spotkań, wykładów, konferencji i dyskusji w różnych miejscach, między innymi w sali konferencyjnej w centrum konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bielskiej, w Miejskim Domu Kultury Prażakówka w Ustroniu, w sali sesyjnej Ratusza Miejskiego na Zaolziu. Szkoła gościła wielu naukowców, ludzi kultury, polityków i między innymi pod koniec ubiegłego roku został zorganizowany konkurs dla młodzieży uczniów szkół ponadpodstawowych, który został rozstrzygnięty – wprowadził do tematu zebranych radnych.

Chodzi o pracę organiczną

Głos zabrał prof. UŚ, Bogusław Dziadza, który mówił, że Wolna Szkoła: - […] to nie jest tylko taka działalność, żebyśmy mogli sobie gdzieś w CV wpisać, że podejmowaliśmy jakiś trud tu. Tak naprawdę jest głębszy sens i ta sala, to zgromadzenie to dobre miejsce, żeby te nagrody wręczać. Bo chodzi o taką naprawdę pracę organiczną wśród młodzieży, żeby ta nasza młodzież miała poczucie więzi z ziemią, w której jest. Żeby nie było tak jak lata temu, kiedy prowadziłem pierwsze panele z młodzieżą w latach dwutysięcznych, gdzie ambicją młodzieży było to, żeby pojechać za granicę do pracy i niekoniecznie tutaj wracać. Dzisiaj, kiedy prowadzimy takie spotkania z młodzieżą […] mamy już trochę inną postawę, inne myślenie o Śląsku Cieszyńskim, o Cieszynie, o całym powiecie, w którym widza potencjał, żeby żyć i zostać – mówił Dziadzia.

Jak zauważył prof. UŚ , taki cel miał te konkurs, miał prowokować do głębszego zastanowienia się młodzieży nad miejscem, w którym żyje. Służyć temu miał m.in. konkurs fotograficzny ogłoszony w ubiegłym roku [Pisaliśmy: Konkurs Jakiegokolwiek nieba chcesz dotknąć  ]

Jakiegokolwiek nieba chcesz dotknąć, musisz wejść na szczyt

Konkurs kierował się cytatem przewodnim: „Najpierw chciało się wejść na szczyt, by dotknąć ręką nieba. I to już pozostało na całe życie – jakiegokolwiek nieba chcesz dotknąć, musisz wejść na szczyt, to znaczy pokonać swoją słabość, zmęczenie, zniechęcenie, musisz chcieć i potrafić. Piąć się mozolnie kamienistym zboczem lub brnąć w buczynowym liściu i wierzyć, że nagle las się skończy, wzejdzie łąka na grzbiecie i świat się otworzy daleki – ale niebo, to, dla którego się męczyłeś, odsunie się znowu wysoko, aż wreszcie zrozumiesz kiedyś, że nieba nigdy nie dotkniesz.” (Jan Szczepański, Korzeniami wrosłem w ziemię, Ustroń 2013, s. 17.)

Pierwsze miejsce w konkursie przypadło pracy o tytule „Dwa wyznania, jedno niebo”, autorstwa Stanisława Kaspereka z II LO imienia Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Drugie miejsce zajęła praca „Brama Troi” autorstwa Natalii Hławiczki z liceum ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.

Trzecie miejsce otrzymała praca „Ta granica moim niebem”, której autorką jest Marta Dzięgiel z II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie.

Autorom prac lub im przedstawicielom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez powiat cieszyński.

 

Konkurs odbywał się pod patronatem portalu OX.PL.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: