Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Doskonały pedagog!

Wyjątkowa uroczystość miała dziś miejsce w Cieszynie. Prof. Tadeusz Lewowicki, jeden z najwybitniejszych współczesnych pedagogów, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wyróżnienie przyznano za wybitne osiągnięcia, zasługi dla rozwoju nauki i kultury.

Zwracając się do zebranych prof. Tadeusz Lewowicki stwierdził, że uroczystość jest potwierdzeniem tego, że to co robi ma sens. - Doktorat honoris causa jest najwyższym wyróżnieniem i cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Śląski zechciał mi nadać tę godność – mówił prof. Tadeusz Lewowicki. Zwrócił się również do młodzieży. Wyraził nadzieję, że młodzież, która potrafi organizować swoją aktywność w Internecie, „przejrzy na oczy i skrzyknie się (…) przeciw dyktatowi tych, którzy chcą rządzić światem, zbroić się, chcą być bogaci i żadne etyczne względy ich nie interesują”.

- Jest bowiem pan profesor Tadeusz Lewowicki osobą wpisującą się w istotę dostojeństwa Uniwersytetu. Swoją postawą i pracą na rzecz nauki nawiązuje do najlepszych europejskich tradycji uniwersyteckich. Jako człowiek dialogu zachęca do otwartości i szacunku w relacji z innymi kulturami. W swoich publikacjach i wystąpieniach podkreśla, że prawdziwy i głęboki dialog z innymi wymaga słuchania partnerów, przyjęcia postawy gotowości do poznawania i rozumienia rzeczywistości, potrzeb i światopoglądów – mówił podczas uroczystości prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. Lewowicki jest przedstawicielem nauk o wychowaniu. Od 1968 r. związany jest z Uniwersytetem Warszawskim. Od wielu lat kieruje tamtejszą Katedrą Dydaktyki. Kieruje również Zakładem Pedagogiki Ogólnej w Instytucie Nauk o Edukacji Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i pracuje w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Wychował pokolenia pedagogów. Jest również autorem 400 prac prac pedagogicznych, publikowanych w kraju i za granicą.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: