Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dość crossowców na Tule! Będzie więcej patroli

To znany problem od wielu lat nie tylko w Gminie Goleszów – motocykliści crossowi nie stosują się do przepisów i rozjeżdżają cenne przyrodniczo obszary. Przyrodnicy mówią „Dość”. Będzie więcej patroli z policją.

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach Przyrodnicy z RDOŚ Katowice połączą siły z policją i strażą leśną, intensyfikując patrole na Górze Tuł i rezerwacie Zadni Gaj.

- Motocrossowcy poruszając się po obszarach chronionych, nie tylko trwale niszczą przyrodę, ale stwarzają też zagrożenie dla pieszych spacerujących w sąsiedztwie. W wyniku przejazdu pojazdów mechanicznych zniszczeniu ulegają rośliny objęte ochroną gatunkową tj. czosnek niedźwiedzi Allium ursinum, lilia złotogłów Lilium martagon, pierwiosnek wyniosły Primula elatior – uzasadniają Natalia Zapała, Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Wjazd jest nielegalny!

Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi jest nielegalny. To samo dotyczy rezerwatów przyrody – Zadni Gaj w Goleszowie jest rezerwatem nieudostępnionym do ruchu turystycznego, co oznacza, że obowiązuje tam całoroczny i bezwzględny zakaz wstępu, również pieszych. Ponadto Beskidy to obszar, gdzie żyją duże drapieżniki, objęte ochroną gatunkową tj. niedźwiedź brunatny, ryś i wilk – huk silników i zanieczyszczanie spalinami, niepokoją i przepłaszają zwierzęta, w tym ptaki.

- Ten nielegalny proceder jest trudny do uchwycenia i zwalczania. Środki przeciwdziałające nielegalnym rajdom m.in. w postaci grodzenia ścieżek przejazdów drewnem, nie zawsze są skuteczne – grodzenia są omijane i obok tworzone są nowe trasy. Samych crossowców ciężko jest złapać na gorącym uczynku. Dlatego kluczowa jest współpraca podmiotów nadzorujących i zarządzających tym terenem – Nadleśnictwo Ustroń, Komenda Policji w Cieszynie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Gmina Goleszów. Tylko wspólne i wzmożone działania mogą dać pożądany efekt podkreśla Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i  Regionalny Konserwator Przyrody. 

Zadni Gaj i Góra Tuł - obszary chronione

Rezerwat przyrody Zadni Gaj i użytek ekologiczny Góra Tuł położone są w obszarze Natura 2000 Beskid Śląski oraz w otulinie Parku Krajobrazowego Beskid Śląski.

Rezerwat Zadni Gaj został utworzony w 1957 r. w celu ochrony stanowisk cisa pospolitego. Natomiast Tuł to niewysoki szczyt, sięgający 621 m n.p.m., będący przedłużeniem Pasma Czantorii. W 2007 r. w celu zachowania różnorodności biologicznej utworzono tu użytek ekologiczny chroniący łąki storczykowe.

 

Red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-07 19:53:07
jurass1234: Motorami nie wolno ale autami i traktorami można to już nie jest problem
2023-06-07 19:55:33
jurass1234: Tak samo jak można w tym rezerwacie wycinać i przy okazji zwozic drzewa po łąkach na to nik nie reaguje bo z tego jest kasa
2023-06-07 22:15:46
Ar--Ai: juras sugerujesz że ty też dewastujesz Tuł? jesteś jednym z tych idiotów na motorach co tam jeżdżą?
2023-06-07 22:49:04
Zwykły_anonim: Co ludzią robi to że w całym lesie jest jedna trasa dla crosowców, niech się chłopaki wyszaleją, ale niech robią to z głową, nie niszcząc obszarów chronionych. Wiem że jazda na motorze to przyjemność ale niech nie niszczą przyrody.
2023-06-08 07:46:32
Ar--Ai: "Co ludzią robi..." - i fszystko jasne
2023-06-08 07:59:01
Ar--Ai: policja zna ten temat od wielu lat, ale po pierwsze nie ma na to czasu bo jest zajęta ochroną kurdupla i jego przydupasów, a po drugie nie ma ochoty, bo paru policjantów też sobie lubi pośmigać ma motorkach po naszych lasach
2023-06-08 10:28:58
grecon: Jak chcą się wyszaleć to jest tor motocrosowy w Cieszynie . Ten sam problem jest w Ogrodzonej na blokach rozjeżdżają pola uprawne . strach dziecko wypuścić z domu nawet plac zabaw rozjeżdżają. A policji niema .
2023-06-08 10:41:00
Ogrodzona: to tym bardziej bulwersujące, że w Ogrodzonej dwóch policjantów mieszka - ale widocznie słaby wzrok, słaby słuch mają chłopaki
2023-06-08 12:12:37
polo1970: Pewnie właśnie dlatego u naszych sąsiadów za Olzą przy prawie każdym miasteczku jest tor motocrossowy... ale u nas i tak by to nie przeszło, ktoś by to oprotestował. Hektary nieużytków leżą odłogiem, co z "Wojnarówką" w Zamarskach , co w miejscu wyrobiska po żwirowni w Kończycach? Wszędzie tylko zakazy, policja, mandaty i kary.
2023-06-08 21:51:17
jurass1234: Czasem się mi zdąży tam przejechać. Ale oprócz traw które tam kosza albo tych które wpierdalaja barany to nie widzę tam tych pod ochroną a są jeszcze tacy co wycinają i ściągają drzewo przez te łaki więc ciężko stwierdzić co jest pod ochroną bo wcześniej jest zjedzone albo zniszczone przez kogoś innego
2023-06-09 08:01:29
Ar--Ai: no to policja ma ułatwione zadanie, namiary na jednego z dewastujących Tuł z potencjalnym przyznaniem się do winy - tobie juras wyjaśniam, że z rezerwatu na pewno nikt oprócz ewentualnie podobnych tobie przestępców drzewa nie wywozi, a to co ty widzisz na łące jest odzwierciedlenie twojego stanu umysłu, baran dostrzega trawę i nic poza tym - proste? - i pomyśleć, że kształcenie takich prymitywów kosztuje podatników ciężkie pieniądze a efekty jak widać dramat, religia króluje w szkołach
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: