Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dom Narodowy z dofinansowaniem

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" wraz z Międzynarodową Organizacją Soroptimist International Klub w Cieszynie będą realizować projekt zatytułowany "100 kobiet Śląska Cieszyńskiego". Instytucje te otrzymały dofinansowanie z narodowego programu dotacyjnego "Niepodległa".

- W ramach projektu powstanie wystawa planszowa w przestrzeni miejskiej Cieszyna oraz uzupełniający ją katalog, zawierający krótkie biogramy i fotografie. Wysokość przyznanego dofinansowania to 15 000 złotych - informuje Łukasz Bielski z COK.

Dom Narodowy przypomina, że w pierwszym polskim rządzie, który powstał na ziemiach polskich po I Wojnie Światowej znalazło się aż 14,5% kobiet. Kobiety zasiadały także w Radzie Narodowej Śląska Cieszyńskiego, co w tamtych czasach było wyjątkowe.

Jakie są podstawowe założenia programu "100 kobiet Śląska Cieszyńskiego"? - Głównym celem jest promocja kobiet, których działalność wiąże się bezpośrednio z rocznicą odzyskania niepodległości, a także tych, które codzienną pracą w warunkach wolności i własnego państwa tworzyły nową rzeczywistość i nowe wzorce patriotyzmu. Ich postawy nawet w czasach współczesnych inspirują do działania dla przyszłości naszego kraju. Potrafiły mimo różnych poglądów działać i pracować razem dla dobra wspólnego i budować nowoczesne państwo. Ich działania wpisują się w lokalne, historyczne dziedzictwo - uważa dyrektor Domu Narodowego Adam Cieślar.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: