Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dokładnie 20 lat temu...

Dokładnie przed 20 laty na Kaplicówce w Skoczowie Mszę św. odprawił Jan Paweł II. Dziś w rocznicę tych wydarzeń w Skoczowie imprezy upamiętniające to wydarzenie.

22 maja 1995 roku podczas homilii papież mówił do wiernych o św. Janie Sarkandrze, którego dzień wcześniej kanonizował: - Dzisiaj Kościół w sposób szczególny słowa te odnosi do św. Jana Sarkandra. Wczoraj dane mi było dokonać jego kanonizacji w Ołomuńcu na Morawach. […]. W dniu dzisiejszym dane mi jest przebywać w Skoczowie, na ziemi śląskiej, na terenie nowej diecezji bielsko-żywieckiej. Tu właśnie, w Skoczowie, przyszedł na świat św. Jan Sarkander, kapłan i męczennik, którego życie związało się zarówno ze Śląskiem Cieszyńskim, jak też i sąsiednim Ołomuńcem na Morawach. Dlatego czcimy go jako patrona Śląska i Moraw. Poniósł śmierć męczeńską jako proboszcz w Holeszowie. […]. I oto dzisiaj Jan Sarkander staje przed nami jako nowy święty męczennik, którego Kościół wpisuje do swego martyrologium. Wpisuje go w sposób szczególny Kościół w Czechach i na Morawach oraz Kościół w Polsce. Oto jeszcze jeden z tych, o których mówi dzisiejsza liturgia słowami św. Pawła: "Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele".

Mówił o pięknie ziem śląskiej, którą często odwiedzał w czasach swojej młodości oraz w okresie kapłaństwa. Jan Paweł II nawoływał do zgromadzonych, by byli ludźmi sumienia: - Nasza Ojczyzna stoi dzisiaj przed wieloma trudnymi problemami społecznymi, gospodarczymi, także politycznymi. Trzeba je rozwiązywać mądrze i wytrwale. Jednak najbardziej podstawowym problemem pozostaje sprawa ładu moralnego. Ten ład jest fundamentem życia każdego człowieka i każdego społeczeństwa. Dlatego Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia! Być człowiekiem sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło, w myśl słów św. Pawła: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" (Rz 12,21). Być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać. Być człowiekiem sumienia, to znaczy angażować się w budowanie królestwa Bożego: królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości, miłości i pokoju, w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy, i w całej Ojczyźnie; to znaczy także podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy publiczne; troszczyć się o dobro wspólne, nie zamykać oczu na biedy i potrzeby bliźnich, w duchu ewangelicznej solidarności: "Jeden drugiego brzemiona noście" (Ga 6,2).

Mimo upływu czasu, mieszkańcy Skoczowa pamiętają nadal o wizycie Papieża Polaka. W 20. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II, podobnie jak w poprzednich latach, na Kaplicówce Czesław i Tomasz Greń zagrali na trąbkach 'Barkę'. W kaplicy przed chwilą zakończyła się msza święta.

Rocznicę świętuje również Szkoła Podstawowa nr 3, która od dziesięciu lat nosi imię Jana Pawła II. W szkole odbyła się uroczysta akademia. A część młodzieży wzięła udział w sztafecie ze szkoły na Kaplicówkę.

Dzisiaj jeszcze w parafii Matki Bożej różańcowej na Górnym Borze odbędzie się msza święta i nabożeństwo, po nim koncert rodziny Rakowskich z Cieszyna. Nie zabraknie wspomnienia wizyty papieża sprzed dwudziestu lat.

Przypominamy, że od środy w Skoczowie trwa XX Festiwal Musica Sacra. Dzisiaj wieczorem w kościele św. Piotra i Pawła, o godzinie 19.00 wystąpi Jan Nowicki w towarzystwie zespołu De Profundis.

Wszystkie wydarzenia rocznicowe w maju i nie tylko znajdziecie w dziale:


Portal OX.PL objął obchody Roku Jana Pawła II w SKoczowie swoim patronatem:

 


 

Zobacz również:

Koncert inauguracyjny ''Janowi Pawłowi II''

Wystawa: Jan Paweł II był wśród nas

źródło: OX.PL
dodał: NG,JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: