Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Zaolzie. Ze Śmiłowic na Gutskie Siodło i do kościoła w Gutach

Do punktu wyjścia na trasę dojechać można zarówno autobusem, jak i własnym samochodem. Proponowana marszruta rozpoczyna się i kończy w centrum Śmiłowic, przy przystanku autobusowym Śmiłowice poczta (Smilovice, pošta). Znajduje się tam także niewielki parking, na którym możemy pozostawić samochód.

Jeśli stwierdzimy, że brakuje nam prowiantu, to możemy uzupełnić go w sklepie, spod którego wyruszamy. Przed sklepem ustawiono turystyczny drogowskaz. Ruszamy kierując się znakami zielonego szlaku turystycznego. Te poprowadzą nas w górę biegu rzeki Ropiczanki urokliwą ścieżką nadbrzeżną do następnej wioski – Rzeki. Tam zielony szlak, a my za jego znakami, skręcamy w lewo, w górę. Wspinając się wpierw asfaltową, a następnie leśną, szutrową drogą osiągamy Gutskie Siodło (Gutské sedlo). Tam, na rozdrożu szlaków turystycznych, zaczyna się niebieski szlak prowadzący w to miejsce z Trzycieża. Skręcamy w lewo, w dół i przez resztę wycieczki kierujemy się znakami niebieskiego szlaku. Sprowadzi on nas do Gutów. Schodząc możemy podziwiać piękne panoramy.

Szlak jest dość dobrze oznakowany, na większości spośród licznych rozdroży górskich dróg i ścieżek nie powinniśmy mieć problemów z odnalezieniem właściwej drogi. Jedynie po 1,7 km od Gutskiego Siodła, gdy dojdziemy do polany, na której obrzeżach poukładane są stosy niedawno wyciętego drewna, kolejny znak szlaku nie jest widoczny. Należy odnaleźć zejście z polany w leśną drogę prowadzącą w dół znajdujące się po lewej stronie polany patrząc na polanę gdy zeszliśmy góry. Po chwili dojdziemy do asfaltowej drogi dojazdowej do okolicznych domów.

Dalej szlak poprowadzi nas przez Guty. Wpierw po lewej stronie, przy samej drodze, miniemy otoczony cmentarzem kościół ewangelicki, a po 1,5 km po prawej stronie drogi – kościół katolicki. Chodzi o odbudowany niedawno XVI-wieczny drewniany Kościół Bożego Ciała w Gutach. Był on kościołem filialnym parafii św. Michała Archanioła w Trzycieżu. W nocy z 1 na 2 sierpnia 2017 roku doszczętnie strawił go wzniecony przez podpalaczy pożar (pisaliśmy). Ostał się jedynie krzyż. Drewnianą świątynię odbudowano w 2021 roku wiernie ją rekonstruując.

Od kościoła w Gutach znaki niebieskiego szlaku poprowadzą nas do Śmiłowic, do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Tutaj kończymy naszą 13-kilometrową wycieczkę. Chyba, że przyjechaliśmy autobusem i mamy ochotę na dodatkowe 3 km. Wówczas możemy, trzymając się nadal znaków niebieskiego szlaku turystycznego, pójść do Trzycieża, skąd do Czeskiego Cieszyna co godzinę jeżdżą pociągi.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: