Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę? Zaolzie. Z Nawsia na Kozubową, zejście do Koszarzysk

Kolejna propozycja dla turystów korzystających z transportu publicznego. 17-kilometrowa trasa wycieczki na Kozubową rozpoczyna się na dworcu kolejowym w Nawsiu, a kończy na przystanku autobusowym w Koszarzyskach, skąd autobusem dojedziemy do stacji kolejowej w Bystrzycy, by pociągiem wrócić do Cieszyna.

Wycieczkę porozpoczynamy od dojazdu z Czeskiego Cieszyna do Nawsia. Pociągi relacji Czeski Cieszyn – Mosty koło Jabłonkowa odjeżdżają około 20 minut po każdej pełnej godzinie.

Już w przejściu podziemnym, do którego schodzimy w Nawsiu, by opuścić teren dworca kolejowego, spotkamy znaki żółtego szlaku turystycznego. Skręcamy w prawo, wychodzimy z przejścia podziemnego na prawą stronę linii kolejowej patrząc w kierunku, z którego przyjechaliśmy. Znaki żółtego szlaku doprowadzą nas na samą Kozubową. Szlak przez pierwsze 5,4 km km prowadzi drogami asfaltowymi pomiędzy domostwami. Po 3 km przecinamy drogę Milików – Nawsie na wysokości przystanku autobusowego Nawsie, Jasienie, Warcop (Návsí, Jasení, Warcop). Skręcamy w nią w lewo, by dosłownie po kilkunastu krokach skręcić, za znakami żółtego szlaku turystycznego, w prawo. Jeszcze niespełna kilometr, po czym szlak wprowadza nas w las. Leśnymi drogami zaś doprowadzi nas na samą Kozubową.

Na Kozubowej znajduje się obecnie Hotel Górski „Kozubowa”, niegdyś schronisko turystyczne związane ściśle z historią polskiego ruchu turystycznego na Śląsku Cieszyńskim. Przypomina o tym zresztą umieszczona po remoncie budynku dzięki życzliwości prywatnych właścicieli obiektu tablica upamiętniająca Władysława Wójcika – międzywojennego prezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej (wówczas w Czechosłowacji). Był on też głównym inicjatorem wybudowania schroniska na Kozubowej. Schronisko otwarte zostało w 1929 roku (na dwujęzycznej tablicy przytwierdzonej do elewacji obiektu widnieje data 1928, a schronisko wybudowano w rok). Na stronach internetowych obecnego hotelu górskiego Kozubowa zobaczymy sporo archiwalnych zdjęć samego schroniska i sąsiedniej kaplicy św. Anny. 

Przed budynkiem hotelowym pełniącym również nadal z powodzeniem funkcję schroniska, w którym można napić się, posilić, przybić turystyczną pieczątką i ruszyć dalej na szlak znajduje się mini plac zabaw.

Od schroniska kierujemy się nadal znakami żółtego szlaku turystycznego. Gdy tylko wyjdziemy powyżej obiektu hotelowego, oczom naszym ukaże się wspomniana Kaplica św. Anny.

Żółtym szlakiem turystycznym podążać będziemy od kaplicy jeszcze 2,1 km. Przy rozdrożu szlaków turystycznych Pod Kamienitym (U Kamenitého) skręcamy w prawo za znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Te po 4,5 km sprowadzą nas do Koszarzysk, na pętlę autobusową Koszarzyska, Mielerz (Košařiska, Milíř)). Stąd autobusem (rozkład jazdy sprawdzimy tutaj) dojedziemy do Bystrzycy lub Łyżbic, czyli na dworzec kolejowy Trzyniec Centrum, a z Bystrzycy lub Trzyńca pociągiem do Czeskiego Cieszyna.

Proponowana trasa to niecałe 16 km pieszej wędrówki częściowo asfaltowymi drogami, częściowo zaś górskimi traktami.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-30 11:33:10
koszor: Dziękuję piszącemu (piszącej) ten artykuł za używanie normalnych, polskich nazw miejscowości i przysiółków. Trzeba o to dbać, bo jest to Polska Ziemia i wiele osób z tych stron zginęło za Polskę.
2023-12-30 12:43:18
Artur_z_bažin: "Tu jest Polska!" - tak, znamy to, typowe polskie kołtuństwo hodowane na podłożu głupoty i ignorancji
2023-12-30 18:14:45
czesil: Ja się przyłączam do koszora i również dziękuję Beacie za edukację nazewniczą Przedolzian.
2023-12-30 19:55:17
Artur_z_bažin: Co się dziwić Kaczyńskiemu, skoro nawet u nas po wisach zdarzają się okazy żyjące w wyimaginowanym świecie - meine lieben Damen und Herren, Herzliche Grüße an die Teschener aus Breslau und Stettin.
2023-12-31 09:06:17
"tom": Naja, auch Dummköpfe und Idioten schreiben auf Deutsch
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: