Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dokąd na wycieczkę górską? Zaolzie. Odwiedziny u Peruna, czyli „pętelka” z Morawki na Ropicę

Tym razem propozycja dłuższej, 24-kilometrowej trasy górskimi szlakami. Dobra wiadomość odnośnie dojazdu jest taka, że na miejsce wyjścia, będące jednocześnie miejscem powrotu, dojechać można zarówno transportem publicznym, jak i własnym samochodem.

Wycieczkę zaczynamy przy przystanku autobusowym i parkingu Morawka, Lipowy. Pierwsze 4 km prowadzić nas będą znaki żółtego szlaku turystycznego. Na rozdrożu szlaków turystycznych „Pod Wielkim Lipowym”, gdzie spotykamy znaki czerwonego szlaku turystycznego, skręcamy w prawo. Po 30 metrach szlaki żółty oraz czerwony rozdzielają się. My podążamy w prawo, za znakami czerwonego szlaku turystycznego.

Po niecałych 400 metrach marszu stromo pod górę zdobędziemy szczyt Wielki Lipowy (Velký Lipový (999 m)), a po kolejnym niecałym kilometrze szczyt Ropica (Ropice (1083 m)).

 

Tu wita nas drewniana rzeźba Peruna – słowiańskiego boga piorunów, grzmotów i burzy, ale także żniw i urodzaju. Na umieszczonej przy rzeźbie tablicy krótko wyjaśniono symbolikę boga Peruna, a także napisano, iż miejsce to jest symbolem wzajemnej tolerancji i harmonii Czechów, Polaków i Słowaków (Symbol vzájemné tolerance a svornosti Čechů, Slováků a Poláků).

Część szczytu jest chroniona jako rezerwat przyrody „Ropice” chroniący pozostałości pierwotnych lasów liściastych.

Przez kolejne 6,6 km od szczytu Ropicy podążać będziemy dalej za znakami czerwonego szlaku turystycznego. Na rozdrożu szlaków „Przy Sławiczu (U Slavíče) opuszczamy czerwony szlak. Skręcamy w prawo za znakami niebieskiego szlaku turystycznego. Ten, po 9,6 km, doprowadzi nas z powrotem do Morawki. Po drodze mijać będziemy znajdujący się pod ścisłą ochroną teren zapory wodnej Morawka będący rezerwuarem wody pitnej.

Za nami niecałe 24 km, których przejście zajmuje około 6 godzin samego marszu. Do tego należy doliczyć czas na postoje. 

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: