Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych

Każdej ubezpieczonej w Polsce osobie z niepełnosprawnością przysługuje bezpłatne lub z dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze. Wyroby medyczne są refundowane w różnej wysokości, jednorazowo na określony czas. Wysokość refundacji oraz okres użytkowania określają przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Dofinansowanie przysługuje między innymi na: aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, sprzęt stomijny, cewniki, inhalatory, okulary, pieluchy i inne.

Aby Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zrefundował zakup sprzętu lub środka pomocniczego, należy:
• uzyskać zlecenie zaopatrzenia od uprawnionego do tego lekarza,
• zrealizować zlecenie u świadczeniodawcy (producenta lub sklepu), który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jeżeli cena sprzętu przekracza limit, do jakiego NFZ refunduje zakup, kupujący musi pokryć różnicę z własnych środków.

Od dnia 1 stycznia 2021 r. wszystkie przychodnie, które wystawiają zlecenia, mają obowiązek wydać je potwierdzone drogą elektroniczną przez NFZ. Takie potwierdzone zlecenie ma 3 strony. Przychodnia może podać ewentualnie pacjentowi numer potwierdzonego zlecenia, który ma następującą postać: 0 − dwie cyfry roku − dziewięć cyfr − jedna cyfra. Aby zrealizować zlecenie, wystarczy podać ten numer oraz PESEL. Wydruk nie jest konieczny. Zlecenie jest ważne rok od daty wystawienia.

Aktualne wnioski zlecenia dofinansowania zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych oraz okres użytkowania znajduje się na stronie NFz. Osoby, które korzystają z takich wyrobów i środków zapraszamy do zainteresowania się otrzymaniem takiego zlecenia.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: