Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na mocy którego dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez kolejne dni do 25 czerwca . Poprzednie Rozporządzenie uprawniało do zasiłku do dnia 6 czerwca 2021 r. Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał m.in. w przypadku zamknięcia żłobka czy przedszkola lub w sytuacji, kiedy placówka nie będzie mogła zapewnić opieki dzieciom z powodu ograniczonego funkcjonowania.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w marcu ubiegłego roku, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Na mocy tych przepisów prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje do 6 czerwca 2021 roku. Rada Ministrów podjęła właśnie decyzję o przedłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku o kolejne dni do 25 czerwca br.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę. Z przyjętego rozporządzenia wynika, że z dodatkowego zasiłku możemy skorzystać w sytuacji, gdy żłobek, przedszkole, placówka pobytu dziennego oraz inna placówka lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów nie może zapewnić opieki z powodu zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z pandemią koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługuje:
• rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
• ubezpieczonym rodzicom dzieci:
◦ do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
◦ do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
◦ do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
• ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

red./MRiPS

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: