Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dodatek węglowy: ostatnie dni na złożenie wniosków (sprawdź czy nie musisz złożyć swojego jeszcze raz)

Jeszcze do 30 listopada można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Ostatnią szansę mają więc osoby, które jeszcze tego nie zrobiły. W niektórych przypadkach wnioski mogą złożyć również osoby, które wcześniej otrzymały odmowę wypłaty świadczenia.

Jeszcze do 30 listopada można składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego. Ostatnią szansę mają więc osoby, które jeszcze tego nie zrobiły. W niektórych przypadkach wnioski mogą złożyć również osoby, które wcześniej otrzymały odmowę wypłaty świadczenia.

Dodatek węglowy, wypłacany w kwocie 3000 złotych sprawił, że większość gospodarstw domowych, w których źródłem ogrzewania jest piec węglowy, rzuciło się do Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, składając wnioski o wypłatę świadczenia. Termin ubiega już w najbliższą środę, więc osoby, które jeszcze nie złożyły wniosków, mają ostatnie dni, żeby to zrobić.

Warto również pamiętać, że początkiem listopada ustawa o dodatku węglowym została znowelizowana. W związku z tym część osób, które otrzymały informację, że nie są uprawnione do otrzymania świadczenia, mogą złożyć wniosek ponownie i tym razem decyzja będzie pozytywna.

Kto może złożyć wniosek jeszcze raz? – to prawda – przepisy uległy zmianom i obecnie w przypadku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, ale mają one oddzielne źródło ogrzewania lub jest ono współdzielone, wówczas każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przysługiwał odrębny dodatek węglowy. Przed nowelizacją można było otrzymać tylko jeden dodatek na jeden adres bez względu na ilość posiadanych źródeł ogrzewania. Po nowelizacji przepisów - gdy nie ma możliwości ustalenia odrębnego adresu do dnia 30 listopada 2022 r. - dodatek węglowy zostanie ustalony w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, który musi potwierdzić, że pod jednym adresem w odrębnych lokalach zamieszkuje kilka gospodarstw domowych i, że wykorzystują one oddzielne lub współdzielone źródło ogrzewania.  – mówi w rozmowie z portalem ox.pl radca prawny Anna Jurczyk z kancelarii Traktat.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku korekt deklaracji w CEEB. Wcześniejsze regulacje jasno wskazywały, że brana pod uwagę jest deklaracja, złożona do 11 sierpnia 2022 roku. Obecnie, w znowelizowanych przepisach, mowa jest o wywiadzie środowiskowym, i to niezależnie od tego, czy złożyliśmy deklarację, czy korygowaliśmy ją w terminie późniejszym. Jeżeli więc ze względu na deklarację w CEEB otrzymaliśmy odmowę wypłaty świadczenia, warto złożyć wniosek ponownie (o ile spełniamy pozostałe warunki i jeżeli faktycznie dom ogrzewamy piecem węglowym).

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-28 19:17:07
"tom": ... noooo! pogratulować konkretów Szanownej Pani Red., zwłaszcza tekstu tłustym drukiem, toczka w toczkę - Powiedziała jedna baba drugiej babie ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: