Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dodatek solidarnościowy w kwocie 1400 zł

W połowie marca tego roku na terenie całego naszego kraju ogłoszono stan epidemii związanej z koronawirusem. W wyniku tego wiele osób utraciło zatrudnienie, części osób obniżono wymiar godzin czy pensje, pewna grupa została wysłana na przymusowe urlopy bezpłatne, czy też świadczenia postojowe.

Te osoby, z którymi po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie, może starać się o wypłacenie nowego świadczenia. W ramach działań antykryzysowych pojawił się  dodatej solidarnościowymm który wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. osobom, które przez epidemię koronawirusa lub w jej trakcie straciły pracę.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r. Świadczenie będzie wypłacane maksymalnie przez trzy miesiące.

Dodatek przysługuje także osobom bezrobotnym, już zarejestrowanym w urzędzie pracy. W takiej sytuacji Urząd Pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Więcej szczegółów dotyczących dodatku solidarnościowego i sposobu jego uzyskania znaleźć można na stronie ZUS.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: