Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dodatek na węgiel już czeka

W gminnych ośrodkach pomocy społecznej można składać wnioski o dodatek węglowy. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł każdemu gospodarstwu domowemu ogrzewanemu węglem kamiennym.

Zwolniony od podatku

Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza poinformował, że wnioski o dodatek węglowy, będzie można składać już od wtorku 16 sierpnia. Będzie to można zrobić nie tylko w gminnym ośrodku pomocy społecznej. Specjalny punkt zostanie utworzony w budynku „Pod Harendą” przy ul. Pod Harendą 2 w Jaworzu. Punkt czynny będzie w następujących godzinach: poniedziałek-środa 7:00-15:00, czwartek 7:00-17:00, piątek 7:00-13:00. 

Do wniosku należy dołączyć m.in. numer konta, na który ma zostać wypłacony dodatek węglowy, numery PESEL członków rodziny.

Zgodnie z ustawą, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada br. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Czynny żal

W gminie Jaworze czekają jeszcze na tych, którzy nie złożyli deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ustawowy termin minął 30 czerwca, ale jak wyjaśnił Radosław Ostałkiewicz, można to będzie zrobić jeszcze w najbliższy wtorek do godziny 15.00. – My na razie nikogo nie ścigamy, ani nie karzemy.- dodał wójt. 

Osoba, która będzie chciała dodatek, a jednak nie złoży deklaracji, może skorzystać z prawa do czynnego żalu z prośbą o niekaranie.

Węgiel jest, albo nie

W składach opałów sytuacja kształtuje się różnie. W jednym z nich, w Bielsku-Białej dla klientów nagrana jest na automatycznej sekretarce informacja, że z powodu braku węgla punkt jest nieczynny. – Z osobami zapisanymi na listę będziemy kontaktować się końcem miesiąca. – głosi komunikat.

W Jasienicy tonę węgla można już kupić za 2,4 tys. złotych. W Cieszynie natomiast po 2,2 tysiąca złotych, a ekogroszek za 2,9 tys. złotych.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-12 21:26:11
Marx.: będziemy palić dodatkami
2022-08-13 09:31:54
LaMariachi: I chrustem, tak ze spoko…
2022-08-13 14:40:38
krzysztof  mm: Polska w ruinie - tej obietnicy wyborczej PiS dotrzymał
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: