Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dobra Pani z Kończyc doczeka się pomnika?

Jak poinformowały władze Gminy Hażlach, wkrótce powstanie pomnik Gabrieli Von Thun-Hohenstein. Ma być zlokalizowany obok kończyckiego kościoła i przedstawiać siedzącą „Dobrą Panią”. W ramach działań, dzięki którym ma powstać pomnik, zostały już zrealizowane prace nad ciągiem pieszym, łączącym pałac Thunów z kościołem pw. Św. Michała Archanioła a obecnie trwa remont Kaplicy Opatrzności Bożej.

- Gminę Hażlach zamieszkiwało wiele znanych i zasłużonych osób. Bez wątpienia jedną z nich jest hrabina Gabriela Von Thun-Hohenstein, ostatnia właścicielka miejscowego majątku ziemskiego, znana powszechnie jako Dobra Pani. Celem jej upamiętnienia (dzięki środkom unijnym) obok kończyckiego kościoła powstanie pomnik wielkokończyckiej hrabiny w kształcie postaci kobiety siedzącej na ławce – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Gabriela Von Thun-Hohenstein to ostatnia właścicielka majątku ziemskiego, zlokalizowanego w Kończycach Wielkich. Znana była ze swojej działalności filantropijnej. Ufundowała m.in. jeden z pawilonów cieszyńskiego szpitala. Nawet w obliczu konfiskaty jej majątku, była zadowolona, że w pałacu, w którym dotąd zamieszkiwała, stworzono Dom Dziecka.

Zasługi hrabiny można wymieniać długo, dlatego tak ważne jest zachowanie o niej pamięci. Władze Gminy Hażlach starają się zachować pamięć o „Dobrej Pani z Kończyc” - z inicjatywy Wójta Gminy we współpracy z parafiami rzymskokatolickimi pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich i pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie realizowany jest projekt „Wspólnie działamy, aby zachować nasze dziedzictwo kulturowe”, [...] Jednym z zaplanowanych efektów projektu jest powstanie pomnika wielkokończyckiej hrabiny w kształcie postaci kobiety siedzącej na ławce, który zostanie zlokalizowany obok parkingu przy ulicy Kościelnej – wyjaśniają władze Gminy.

Wstępny projekt pomnika, przedstawiający siedzącą hrabinę, został przygotowany przez krakowską formę rzeźby. Jak jednak podkreśla Wójt Gminy, jest to wstępny projekt, do którego można zgłaszać uwagi. Wszyscy zainteresowani proszeni są o nadsyłanie uwag do 10 lipca włącznie, na adres: hrabina@hazlach.pl .

 JŚ

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-27 19:21:59
bronek91: Najwyższy czas! Ktoś sobie o tej postaci przypomniał i przy okazji promuje bogatą LOKALNĄ HISTORIĘ, gdzie pełno regionalnych, godnych naśladowania postaci, nie rzadko z konotacjami w szerszym świecie. LOKALNA HISTORIA I POSTACIE są niepodatne na warszawskie fluktuacje polityczne i przysyłany ze stolicy WYKAZ BOHATERÓW, którzy zmieniają się wraz z panującym systemem lub dominującą linią poglądową. Oczywiście są wyjątki, jako bohaterowie zawsze traktowani są np. Kościuszko, Dąbrowski, Kołłątaj, Bem, Paderewski i obecnie jeszcze JPII. Przy okazji na przyszłość oszczędzamy sobie wojny pomnikowe, ich burzenie itd.
2019-06-27 19:39:23
bronek91: Przy okazji, z Kończycami Wielkimi swe początki wiąże również słynny, nie zawsze godny naśladowania, ród Mniszchów herbu Mniszech zwanym również Kończyc z Wielkich Kończyc i Ossownicy. Co ciekawe, ważna jest historia kariery rodu, pikantna w różnego rodzaju szczegóły np. rabunek zwłok Zygmunta Augusta w Knyszynie. Ważne, iż Mniszchowie, podobnie jak pozostała szlachta z regionu (kiedy jeszcze nią byli) utrzymywali szerokie kontakty kulturowe właśnie z POLSKIM DWOREM, pomimo iż podlegali pod inny organizm państwowy. Zmieniło się to dopiero po wojnie trzydziestoletniej. Ciekawe jest również, iż pierwszą carycą (kobietą na tronie, a nie tylko żoną władcy) w Moskwie była właśnie Maryna Mniszchówna, której ród wywodził się właśnie ze Śląska Cieszyńskiego.
2019-06-27 19:44:33
bronek91: Niestety GŁUPOTA, NIEKOMPETENCJA i NAJZWYKLEJSZA IGNORANCJA ówczesnych i nadal obecnych w lokalnej polityce i nie tylko, politruków, radnych bezradnych powiatu i poniekąd gminy doprowadziły do KARYGODNEJ sytuacji wyzbycia się miejscowego pałacu. Przyszłe pokolenia zapamiętają i bynajmniej nikomu odpowiedzialnemu za sprzedaż pałacu, pomnik postawiony nie będzie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: