Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dobra jakość wody w Cieszynie, jednak mało magnezu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie poinformował o dokonaniu obszarowej oceny jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Ocena dotyczyła jakości cieszyńskiej wody w roku kalendarzowym 2018. Potwierdzono m.in. przydatność wody do spożycia dostarczanej mieszkańcom Cieszyna przez wodociągi.

Jak poinformowały władze Cieszyna, w 2018 roku do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego nie wpłynęły żadne zgłoszenia, dotyczące niepożądanych reakcji, związanych ze spożyciem wody na terenie miasta. Zgłoszeń takich nie było również w latach poprzednich.

- W 2018 r. podobnie jak w roku ubiegłym około 99% mieszkańców miasta korzystało z wody pochodzącej z wodociągów będących pod stałą kontrolą zarówno Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jak i przedsiębiorcy wodociągowego. Badania jakości wody prowadzone były regularnie przez cały rok zarówno przez Państwową Inspekcję Sanitarną, jak i przedsiębiorcę wodociągowego, w 10 punktach monitoringowych zlokalizowanych u odbiorców wody. Realizując monitoring parametrów grupy A, parametrów grupy B oraz bieżący nadzór sanitarny pobrano łącznie 101 próbek wody: w tym 100 do badań mikrobiologicznych (16 w ramach urzędowej kontroli PPIS i 84 w ramach kontroli wewnętrznej przedsiębiorcy wodociągowego) i 101 do badań fizykochemicznych (17 w ramach urzędowej kontroli PPIS i 84 w ramach kontroli wewnętrznej). Pod względem mikrobiologicznym nie kwestionowano żadnej próbki – poinformowały władze Cieszyna.

Cieszyn zaopatrywany jest w wodę przez 2 ujęcia publiczne. Wodociąg Pogórze dostarcza wodę podziemną (ujęcie z obszarów Cieszyna i Skoczowa), z kolei wodociąg Nova Ves dostarcza wodę powierzchniową (ujęcie w Republice Czeskiej). Woda do spożycia dostarczana jest przez jednego przedsiębiorcę wodociągowego.

Jak ustalono w trakcie badań dotyczących jakości wody, ze 101 pobranych próbek, zakwestionowano łącznie 12. Wszystkie kwestionowane próbki miały jednak związek z awariami sieci wodociągowej. W celu zapewnienie dobrej jakości wody przeprowadził działania polegające na płukaniu sieci. Po pobraniu kolejnych próbek nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości - W wodzie wodociągowej na terenie Cieszyna stwierdzone były podobnie jak w latach ubiegłych, niskie wartości magnezu. W związku z powyższym w dalszym ciągu celowym jest stosowanie przez mieszkańców żywności bogatej lub wzbogaconej w przyswajalny magnez – zaleca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie. Dodatkowo wodę w Cieszynie uznaje się za bardzo miękką.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: