Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Do pracy od 15-go roku życia

Od 1 września 2018 roku, pracodawcy legalnie będą mogli zatrudniać już osoby 15-letnie. Dotychczas dolna granica wieku pracownika to 16 lat, teraz ma zostać ona obniżona. Prace nad wprowadzeniem zmiany w życie trwały aż 9 lat, aktualnie jej wprowadzenie jest tłumaczone obniżeniem wieku szkolnego.

Minęło 9 lat, od wprowadzenia możliwości obniżenia wieku uczniów, rozpoczynających swoją przygodę ze szkołą. W związku z tym aktualnie na rynku pracy ma pojawić się pierwszy rocznik osób, które poszły do szkoły w wieku 6 lat. W związku z tym pojawiła się konieczność znowelizowania przepisów, dotyczących zatrudniania młodocianych.
Kodeks pracy, dotychczas zabraniał zatrudniania osób, które nie ukończyły jeszcze 16 roku życia. Aktualnie, pracodawcy będą mogli zatrudnić osoby, które ukończyły 15. rok życia, oczywiście za zgodą rodziców. Dodatkowo młodociani będą mogli być zatrudniani tylko w odpowiednich branżach, takich jak kulturalna, artystyczna, sportowa i reklamowa. Dodatkowo młodociani pracownicy będą musieli przejść odpowiednie badania lekarskie i uzyskać stosowne zaświadczenie.
Osoby młodociane, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych, mogą być zatrudniane tylko w celu przygotowania zawodowego. W przypadku spełnienia warunków do podjęcia pracy zarobkowej, osoby młodociane będą mogły wykonywać tylko prace lekkie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-16 07:44:37
Moj Panie: Tia niech juz pracuja od przedszkolaka i wtedy mozna by podnieść 500+ na 5000+!!!
2018-08-16 10:17:57
orioxxx: Czy ktoś sprawdza artykuły przed publikacją? Tego się praktycznie nie da czytać. Wszędzie powtórzenia, błędy i niedorozwinięta interpunkcja.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: