Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Do 5000 grzywny za psa bez smyczy!

W listopadzie weszły w życie nowe przepisy, które dotyczą właścicieli czworonogów. Nowelizacja kodeksu wykroczeń pozwala na wprowadzenie bardziej surowych kar dla osób, które nie respektują przepisu 10a ustawy o ochronie zwierząt, który zakazuje wyprowadzania psów bez możliwości jego kontroli, czyli bez smyczy. Od 15 listopada za złamanie tego przepisu, właścicielowi czworonoga może grozić grzywna w wysokości nawet 5000 złotych.

Do 15 listopada 2018 roku, za wyprowadzenie psa bez smyczy maksymalna grzywna, jaką odpowiednie organy mogły nałożyć na właściciela czworonoga, wynosiła 250 złotych. Chociaż kwota dla wielu osób i tak była dotkliwa, wciąż zdarzały się przypadki, kiedy właściciele, usprawiedliwiając się nieszkodliwością pupila, nie przestrzegali w tym zakresie prawa.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, wyprowadzając czworonoga bez smyczy, narażamy się na karę grzywny w wysokości 1000 złotych. W przypadku, gdy zachowanie zwierzęcia stwarza zagrożenie dla życia, lub zdrowia człowieka kary mają być jeszcze bardziej dotkliwe. Osoba, która odpowiada za psa na spacerze, może zostać ukarana grzywną w wysokości 5000 złotych, lub karą ograniczenia wolności.

Maksymalna wysokość grzywny, czy też kara ograniczenia wolności ma dotyczyć jednak tylko skrajnych przypadków. Co istotne, na taką odpowiedzialność naraża się również osoba, która trzyma niebezpiecznego psa na nieogrodzonej posesji. Określenie „groźny” nie odnosi się tutaj tylko do ras agresywnych. Może dotyczyć praktycznie każdego psa, który w jakiś sposób stworzy zagrożenie dla otoczenia.

Zaostrzenie kar, dla osób, które mimo obowiązujących przepisów decydują się na wyprowadzenie psa bez smyczy, ma na celu wyeliminowanie problemów, związanych z atakami zwierząt na osoby postronne. Należy pamiętać, że nawet bardzo łagodne zwierze w określonej sytuacji może stać się agresywne – np. w momencie, gdy poczuje się z jakiegoś powodu zagrożone.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-22 10:12:03
utopiec: Ja bym niektóre osoby trzymał na smyczy.
2018-11-22 10:21:15
Efob: Jakie brutalne zakazy,to tak podchodzi sie do zwierzat i ich wlascicieli,pomocy nie ma nigdy od nikogo.Zwierzeta traktuje sie jak smiecie,wyrzuca,zabija,katuje,za to kary, sa smieszne,a czasami zadnej kary,natomiast, jak ludzie zabieraja zwierzeta ,zeby pomoc im przetrwac,zeby mialy dom i opieke,to takie nam robia klopoty,wiec pytam sie gdzie jest wladza,taka normalna,uczciwa,ktora przemysli ten problem.Powinnismy kozystac z zasad europejskich,poniewaz w innych krajach zwierzeta i ich wlasciciele maja swobode i sa traktowane jak czlowiek,bo to istota zyjaca pragnaca tylko troche strawy i milosci.Jezeli nie bedzie tolerancji ze strony wladz,to coraz wiecej zwierzat bedzie wyzucanych i niechcianych,poniewaz takie kary sa nie do przyjecia,zwierze potrzebuje swobody,jak czlowiek,tylko czlowiek z tej swobody nie umie korzystac.Smutno sie zyje w tym kraju.
2018-11-22 13:20:39
alouette: Efob, nie wiesz, a piszesz. "Sejm zaostrzył w styczniu 2018 r. kary za znęcanie się nad zwierzętami - za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami grozić będą 3, a nie 2 lata pozbawienia wolności; za czyny te dokonane ze szczególnym okrucieństwem górna granica kary wyniesie 5, a nie 3 lata."
2018-11-22 15:52:12
satrapa: Wyprowadzanie psa na smyczy (zapiętej smyczy), czy bez smyczy ? Smycz można trzymać w reku, można wypuścić psa ze smyczą, może pies urwać się ze smyczy, itd. itp.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: