Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dni Kultury Żydowskiej w Cieszynie

Już jutro (2.10.2011) rozpoczynają się w Cieszynie ''Dni Kultury Żydowskiej''. W mieście nad Olzą zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, odbywać się będą koncerty, wykłady, wystawy, spotkania, prelekcje...

Dni Kultury Żydowskiej rozpoczną się 2 listopada (niedziela) o godz. 14.00 wycieczką "Śladami Martyrologii Żydowskiej", którą poprowadzi Paweł Stanieczek. Organizatorzy zaplanowali z tej okazji zwiedzanie Izby Oświęcimskiej w Goleszowie, opowieść m.in. o wątku goleszowskim Listy Schindlera, oraz spacer nad jeziorem Ton. 

A już we wtorek...  4 października na widzów czekają prelekcje filmów festiwalowych "Motywy żydowskie". Miejscem spotkania będzie Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy". „Aszkenazyjczycy” dowcipny i poruszający film o młodych Izraelczykach poszukujących swych aszkenazyjskich korzeni, film dokumentalny „Inna droga do domu” prezentujący prowokacyjne spojrzenie na relacje pomiędzy rodziną izraelską a rodziną palestyńską i ich rożne losy, a także "Scena" i „ZIEMIA ŚWIĘTA 2011” – czyli  relacja z podróży do Izraela ks. Karola Macury -  to tylko niektóre z propozycji "Dni Kultury Żydowskiej".

Organizatorzy zadbali o różnorodność i atrakcyjność spotkań. Wykłady z pewnością przybliżą tradycje, zwyczaje i historię żydowską, ale to nie wszystko, bowiem na uczestników czeka również czar kuchni i tradycyjnych tańców żydowskich. Warsztaty tańca żydowskiego poprowadzi Dorota Herok, która kieruje  zespołem tańca żydowskiego i izraelskiego "Klezmer" w Cieszyńskim Ośrodku Kultury.  W ofercie programu nie zabraknie również promocji albumu Wiesława Radwańskiego "Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego".

Podczas koncertu „OWNT LID - WIECZORNA PIEŚŃ” usłyszymy pieśni o zróżnicowanej tematyce i nastroju: tradycyjne i autorskie pieśni w języku jidysz, modlitwy i psalmy w języku hebrajskim i utwory charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów zamieszkujących Półwysep Iberyjski, w języku ladino. 

Niedziela natomiast (9.10.2011) rozbrzmiewać będzie koncertem galowy w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Wystąpią: Zespół HAGADA, oraz Zespół tańca żydowskiego KLEZMER 

Od 4– 26 X w Galerii Domu Narodowego oglądać będzie można wystawę fotografii. Swoje prace przedstawi Arkadiusz Ławrywianiec. Od 3 – 21 X "ŚLADY ŻYDOWSKIE NA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ" - śledzić będziemy podczas wystawy fotografii Wiesława Radwańskiego.  

Już jutro do polskiego i czeskiego Cieszyna zjadą goście niemal z całej Polski i z zagranicy. Wspomnieniom, dyskusjom z pewnością nie będzie końca... Jeśli chcesz poznać bliżej kulturę żydowską - to doskonala okazja...

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: