Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dla rodziców i specjalistów

Dom Matki i Dziecka Słonecznik w Cieszynie zaprasza rodziców oraz specjalistów zajmujących się wspieraniem rodzin wychowujących małe dzieci, do udziału w II edycji programu “W krainie wrażliwości”.

W ramach programu organizatorzy proponują udzielanie schronienia kobietom samotnie wychowującym dzieci – w Domu Matki i Dziecka “Słonecznik” wraz z objęciem programem pobytu i dyżurami specjalistów.

W „Krainie wrażliwości” to również zajęcia z Akademii Macierzyństwa - W ramach tych zajęć odbywać będą się regularne spotkania dla mam z psychologiem, w trakcie których poruszana będzie tematyka rozwoju dziecka, charakterystycznych reakcji dziecka i wynikających z nich trudności. Mamy uczyć się będą rozpoznawania znaczenia reakcji dziecka, sposobów zabezpieczania jego potrzeb emocjonalnych, dobrego kontaktu fizycznego, wyciszania napięć, technik wspomagania rozwoju. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy. Uczestnicy będą mogli odnosić się także do własnych doświadczeń, odnajdując dziecięce potrzeby w samych sobie. Ważnym elementem doświadczenia będzie także rozpoznawanie własnych emocji w kontakcie z dzieckiem – wzmacnianie emocji pozytywnych i radzenie sobie z trudnymi emocjami, jak np. złość. Zajęcia realizowane będą w dwóch grupach – zamkniętej w Domu Matki i Dziecka “Słonecznik”, oraz otwartej w Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii “Kontakt” - wyjaśnia Anna Wąsik kierownik "Słonecznika" w Cieszynie.

Kolejne zajęcia - z Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – kierowane są do mam oraz dzieci. Wspólne zajęcia nastawione są na intensywny kontakt fizyczny i uważne towarzyszenie dziecku. Przyczyniają się do zacieśnienia więzi  oraz wzmocnienia naturalnego rozwoju dziecka. "W krainie wrażliwości" nie zabraknie również konsultacji z psychologiem  – Celem konsultacji jest wspieranie rodziców w rozwiązywaniu konkretnych problemów osobistych, utrudniających kontakt z dzieckiem - dodaje A. Wąsik.

W tegorocznej edycji - wsparcia w ramach Domu Matki i Dziecka “Słonecznik” w formie konsultacji indywidualnych oraz zajęć grupowych udzieli położna, możliwy będzie również  kontakt z lekarzem pediatrą, który wzmocni podstawową opiekę medyczną i pozwoli na monitorowanie stanu zdrowia i rozwoju dzieci. 

- Natomiast spotkania superwizyjne kierowane są do psychologów, terapeutów, pracowników socjalnych, pedagogów, kuratorów, wolontariuszy i wszystkich osób, które w pracy zawodowej wspierają rodziny wychowujące małe dzieci – wyjaśnia kierownik "Słonecznika".

 

BsJ
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: