Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dla kogo Laur Cieszynianki?

Do połowy września samorządy Śląska Cieszyńskiego czekają na kandydatury do lauru 'Srebrnej Cieszynianki'. To wyjątkowe uhonorowanie za działalność na rzecz naszego regionu.

15 września mija termin zgłaszania kandydatów do lauru „Srebrnej Cieszynianki'. To wyróżnienie przyznawane jest od roku 1997, kiedy podjęto formalną uchwałę i przyjęto regulamin, który stanowi, że samorządy Ziemi Cieszyńskiej będą corocznie spośród swoich mieszkańców wyłaniać osoby, które zasłużyły się w szczególny sposób dla społeczności. Na poziomie gminy wyróżnienie ma charakter lokalny i jest adresowane do osób posiadających miejsce zamieszkania na jej terenie.

Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje wszystkim działającym na terenie gminy stowarzyszeniom, organizacjom, instytucjom, radom osiedlowym czy sołeckim. Zgłaszani kandydaci powinni być osobami, które zasłużyły się dla społeczności, w której działają i wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać uznane za godne naśladowania.

Zasady się nie zmieniły, trzeba wypełnić specjalny formularz, który dostępny jest w urzędach gmin. Generalna zasada jest taka, że wójt bądź burmistrz przedkłada radzie kandydaturę i ona uchwałą dokonuje wyboru. - tłumaczy Bogdan Kasperek dyrektor biura Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. Formularze dostępne są na internetowych stronach gmin, jak również z biurach podawczych urzędów.

W przypadku lauru przyznawanego przez powiat, kandydatury są opiniowane przez wydział turystyki. Następnie są one przedkładane zarządowi powiatu, on z kolei rekomenduje je radzie powiatu, która przyjmuje w tej kwestii oświadczenie.

Złotą Honorową Cieszyniankę przyznaje Stowarzyszenie Samorządowe. Również w tym przypadku gminy, ale i organizacje społeczne, mogą składać kandydatury do biura stowarzyszenia. Następnie walne zebranie wybiera konkretną osobę. W przypadku tej nagrody, jak i przyznawanej przez powiat, osoba nie musi być mieszkańcem Śląska Cieszyńskiego.

Laury od samego początku przyznawane są podczas uroczystej gali w cieszyńskim teatrze, która niezmiennie odbywa się 11 listopada.

Tak wyglądała gala w roku 2014. Zobacz film.
 

JB

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: