Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem? - konferencja o zagospodarowaniu odpadów
Konferencję rozpoczął wykład Katarzyny Dordy, dotyczący trendów w projektowaniu w obliczu gospodarki o obiegu zamkniętym. Autorka wystawy o takim samym tytule jak konferencja, mówiła między innymi o ponownym wykorzystaniu odpadów, właśnie w celu tworzeniu sztuki oraz przedmiotów użytkowych. Na wystawie możemy znaleźć ciekawe aranżacje przy zastosowaniu m.in. pustych butelek plastikowych czy też informacje, jak długo rozkładają się określone surowce.
Następnie o problemie dotyczącym selektywnej zbiórki odpadów w przestrzeni miejskiej mówił Paweł Ryczan, a o zarządzaniu odpadami odpowiedziała Nina Sankovic. Jak rozwiązano problem odpadów miejskich w Bringhton na przykładzie Waste House (domu wykonanego z odpadów) przybliżyła Cat Fletcher. Następnie odbyła się dyskusja wszystkich prelegentów, zakończona pytaniami do specjalistów w dziedzinie gospodarowania odpadami.
Warsztaty, które kończyły konferencję były już prowadzone w języku polskim. Zebrani goście mieli możliwość wyboru pomiędzy trzema tematami warsztatów. Pierwszy prowadzący opowiadał o ekologicznym prowadzeniu ogrodu, w tym również o kompoście, na drugich warsztatach uczestniczy dowiadywali się, jak zminimalizować odpady we własnym gospodarstwie domowym, z kolei trzecie zajęcia dotyczyły ponownego wykorzystania plastikowych butelek.
W czasie trwania warsztatów można było dowiedzieć się wielu ważnych z punktu widzenia ekologicznych rzeczy – Kompost, taki jak jest jesteśmy w stanie przygotować we własnym ogrodzie nie jest dostępny w żadnym sklepie. Prawdziwy kompost jest zdecydowanie lepszy dla roślin, niż różnego rodzaju nawozy – mówił Tomasz Domański, specjalista w dziedzinie ekologicznych ogrodów.
– Jeździliśmy po całym świecie, pokazując na przykład ludziom w różnych wioskach, jak można wykorzystać plastykowe butelki. Przykładowo przy zastosowaniu deski, kilku kawałków metalu oraz noża do tapet można wykonać urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie z takiej butelki wykonać bardzo mocną żyłkę, która będzie miała szerokie zastosowanie – demonstrował z kolei Łukasz Roth.
W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Chociaż problematycznym mógł okazać się język angielski, organizatorzy rozwiązali ten problem, przez wprowadzenie specjalnych słuchawek, w których wypowiedzi były na bieżąco tłumaczone, w związku z czym każdy mógł aktywnie uczestniczyć, zarówno w wykładach, jak i w późniejszej dyskusji.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.