Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Diabeł z komórką

Delegacja Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego z Cieszyna i Wisły gościła 11 grudnia na tradycyjnym corocznym spotkaniu opłatkowym Klubu Nauczycieli Emerytów przy Towarzystwie Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej.

Spotkanie zorganizowali, by pobyć w swoim gronie emerytowani polscy nauczyciele, którzy swe życie zawodowe, a w zasadzie można powiedzieć, że całe swe życie - bo w znakomitej większości wszyscy poza pracą w szkole działali społecznie w polskich organizacjach kulturalnych, prowadząc w szkołach zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań-  poświęcili wychowywaniu w duchu polskości kolejne pokolenia naszych rodaków, których granica państwowa pozostawiła poza ojczystym krajem.

W czwartkowe dopołudnie zasiedli przy stołach w sali KASS „Strzelnica” na zachodnim brzegu Olzy przy kanapkach i własnoręcznie upieczonych przez członkinie klubu ciastkach. Swą obecnością nauczycieli zaszczyciła Konsul Generalna RP w Ostrawie Anna Olszewska przyznając, że przebywanie w gronie ludzi, którzy poświęcili swoje życie wychowywaniu innych, budowaniu w nich ścieżek na przyszłość sprawia jej autentyczną radość. Wyrażała się o nauczycielach i wielkiej roli, jaką odgrywają w kształtowaniu młodych pokoleń, a polscy nauczyciele poza granicami macierzy także utrzymaniu wśród kolejnych pokoleń polskości tak ciepło i serdecznie, że po jej wystąpieniu prezes Klubu Nauczycieli Emerytów Magdalena Schwarz stwierdziła, że pani konsul umie ich miło przytulic słownie.

Spotkanie ubarwił występ, a jakżeby inaczej, dzieci. Prowadzony przez Marię Szymanik i Renatę Dobner zespół z cieszyńskiej Polskiej Szkoły Podstawowej „Skowronki” zaprezentował spektakl, który choć z racji przedstawionej historii można by nazwać jasełkami, był widowiskiem całkiem nowym.

Scenariusz, którego autorkami są panie prowadzące zespół wraz z uczniami bowiem tak napisano, że pokazywał historię narodzenia się Chrystusa tak, jak mogłaby ona wyglądać, gdyby działo się to w czasach nam współczesnych. Lucyfer kontaktował się więc z będącymi na jego usługach diabłami za pomocą telefonii komórkowej, Herod niecne zbrodnie zlecał „przygłupom” z pałką do bejsbola w ręce…
 Nauczycielom nowoczesna aranżacja bardzo się spodobała. I mimo, iż panie prowadzące zespół podkreśliły, że spektakl powstał specjalnie na okazję tego spotkania, młodzi aktorzy już mają kolejną propozycje zaprezentowania swej sztuki.  Reprezentująca Sekcję Emerytów i Rencistów ZNP w Cieszynie wice przewodnicząca Sekcji Władysława Magiera zaproponowała, by z tym samym spektaklem uczniowie czeskocieszyńskiej polskiej podstawówki pojawili się na styczniowym spotkaniu nauczycieli emerytów ze wschodniego Cieszyna. Prezes Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Cieszynie Irena Zawada złożyła serdeczne życzenia w imieniu wszystkich koleżanek i kolegów z polskiej części miasta.

(indi)źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: