Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Deszcz nie odstraszył chętnych do poznania miejskich siedzib szlacheckich.

Miejskie siedziby cieszyńskiej szlachty były tematem kolejnego, a zarazem przedostatniego w tym roku spaceru tematycznego po Cieszynie z serii "Był sobie Cieszyn..." prowadzonego przez pasjonata historii Władysława Michała Żagana.

Uczestnicy spaceru dowiedzieli się, gdzie w dawnych czasach mieszkała cieszyńska szlachta. Prowadzący spacer Żagan pokazał wiele miejsc nieoczywistych. Bo choć część szlachty pełniącej ważne funkcje na dworze książęcym mieszkała w cieszyńskim zamku, to pozostali jej przedstawiciele mieli swe siedziby w mieście. I właśnie ich szlakiem przeprowadził grupę przewodnik.

Żagan opowiedział o historii rodów związanych z takimi budynkami, jak dzisiejsza siedziba Biblioteki Miejskiej, Książnicy Cieszyńskiej czy zakonu sióstr Boromeuszek. Na trasie spaceru nie mogło oczywiście zabraknąć kamienicy przy Rynku dziś mieszczącej m.in. siedzibę Euroregionu Śląsk Cieszyński i kawiarnię „Herbowa”. I choć akurat o tym budynku wielu spośród uczestników spaceru wiedziało, że był on ostatnim miejscem zamieszkania ostatniej księżnej z linii cieszyńskich Piastów Elżbiety Lukrecji, to i tak z chęcią posłuchali bardziej szczegółowych informacji przekazanych przez Żagana.

Spacery autorskie tego pasjonata lokalnej historii prowadzącego blog Principatus Teschinensis zajmujący się tematyką historii, kultury i tradycji Księstwa Cieszyńskiego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Mimo deszczowej pogody chętnych na przechadzkę po mieście ze sporą porcją ciekawej wiedzy historycznej uzbierało się około trzydziestu osób.

Ostatni spacer z cyklu zaplanowany jest na 3.12. Jego temat brzmi: Cieszyńskie historie świątecznego czasu. Zbiórka chętnych jak zwykle o godz. 10:00 na Wzgórzu Zamkowym. Wstęp wolny.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-27 18:05:48
Artur_z_bažin: za to składki na ZUS na pewni niejednego odstraszą od zakładania czy kontynuowania prowadzenia własnej firmy - w 2018: 1200 zł, od przyszłego roku ponad 2000 zł - to PiS w biznesowej pigułce
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: