Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dębowiec. Nowy program opieki nad zwierzętami

We wtorek (29.03) Rada Gminy Dębowiec przyjęła program opieki nad bezdomnymi zwierzętami na ten rok. W jego treści nie ma już zapisu o odławianiu zwierząt "raz w roku", jaki można było znaleźć w ubiegłorocznej wersji tego aktu prawa.

Na początku roku głośno było o problemach gminy Dębowiec z zapewnieniem odpowiedniej ochrony i opieki bezpańskim i rannym zwierzętom. Porozmawialiśmy wtedy zarówno z wójtem Tomaszem Brannym, jak i Katarzyną Brandys - prezes fundacji "Lepszy Świat". Czytaj: Gmina nie pomaga zwierzętom?

Przypomnijmy, że wiele kontrowersji wzbudzał zapis w przyjętej w maju ubiegłego roku uchwale o programie opieki nad zwierzętami: "Odłowienie bezdomnych zwierząt będzie odbywać się okresowo raz w roku, a także w przypadku zwierząt powodujących zagrożenie dla bezpieczeństwa - na zgłoszenie mieszkańców lub Policji, które przyjmuje Urząd pod nr tel. 33 853 38 81 wew. 25 lub 530 484 790". Jak wyjaśniał nam wójt Branny, taką treść paragrafu wymusił nadzór prawny wojewody, który zakwestionował pierwotne jego brzmienie. - Musieliśmy wpisać konkretne terminy. Stąd kwestia, że odławianie odbywa się "raz w roku", ale trzeba zauważyć, że dalej jest dopisek "również w razie zagrożenia bezpieczeństwa" - mówił nam w lutym.

W tegorocznej uchwale zapis został jednak zmieniony i brzmi: "Odłowienie bezdomnych zwierząt ma charakter stały i następuje po zgłoszeniu mieszkańców lub Policji, które przyjmuje Urząd pod nr tel. 33 853 38 81 wew. 25 lub 530 484 790". Procedurę wyjaśniał na sesji Jan Wajdzik z Referatu Gospodarki Wiejskiej Urzędu Gminy Dębowiec. - W przypadku błąkających się zwierząt lub zwierząt rannych po zdarzeniach drogowych należy powiadomioć tutejszy urząd, a poza jego godzinami pracy zadzwonić na numer alarmowy podany na stronie internetowej gminy. Wyznaczony pracownik, jeśli jest taka potrzeba, zgłasza sytuację firmie, z którą gmina ma podpisaną umowę na świadczenie usług opieki nad zwierzętami oraz ich transportem do schroniska. Jeśli zwierzę tam trafia, na stronie internetowej urzędu jest zamieszczana informacja o poszukiwaniu właściciela lub opiekuna, wraz ze zdjęciem zwierzęcia - podkreślał.

W trakcie dyskusji głos zabrał także Tomasz Kubicius, wiceprzewodniczący Rady Gminy. - Wiemy, że w ostatnim czasie wokół tego tematu dużo się dyskutowało. Mam taką prośbę, żeby przy każdej możliwej okazji docierać do mieszkańców i sporządzić taką broszurę o tym, jak powinno się zawiadamiać o takich zdarzeniach - apelował.

Nagranie z sesji można obejrzeć na Youtube:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-01 20:20:19
marat: W ramach przypomnienia, w uprzednim artykule zastało napisane, iż: cyt. “Opiniowanie uchwały o programie opieki nad zwierzętami nie ma sensu, gdyż nasza opinia - jako fundacji - nie jest wiążąca”. A tymczasem przepisy klarownie wskazują, iż tego rodzaju postawa jest równoznaczna z akceptacją. Wystarczy spojrzeć do ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. 1997 Nr 111 poz. 724). Art. 11a ust. 7. Projekt programu, o którym mowa w ust. 1 [program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt], wójt (burmistrz, prezydent miasta) najpóźniej do dnia 1 lutego przekazuje do zaopiniowania: 1) właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii; 2) organizacjom społecznym, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, działającym na obszarze gminy; 3) dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy. Z kolei zgodnie z ust. 8 tej ustawy, Podmioty, o których mowa w ust. 7, w terminie 21 dni od dnia otrzymania projektu programu, o którym mowa w ust. 1, wydają opinie o projekcie. Niewydanie opinii w tym terminie uznaje się za akceptację przesłanego programu.
2022-04-01 20:21:50
marat: Jak można zauważyć, brak wydania opinii jest równoznaczne z akceptacją! Co więcej, pewna organizacja jasno deklaruje, iż "podejmuje współpracę z organami samorządowymi w zakresie przestrzegania i realizacji ustaw oraz przepisów dotyczących ochrony przyrody i środowiska, występowanie z inicjatywami w zakresie wydawania przepisów lokalnych dotyczących ich ochrony, oraz współuczestniczenie w tworzeniu aktów prawnych z tym związanych".
2022-04-02 13:05:54
Wazon: nie umieją Panstwo zatrzymac zabijanie ptaków w tym gatunku chronionych na stawach u Pana Maciejewskiego a zwierzeta chcecie chronic??
2022-04-02 13:52:57
miriam11: Tak jak krety , pod ochronom som ale poza moim płotym. :-))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: