Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dębowiec: ktoś strzelał do ptaków

W niedzielę (21.02) informowaliśmy o interwencji strażaków w związku z postrzeloną czaplą białą, która znajdowała się na tafli zamarzniętego jeziora w Dębowcu. Okazało się że pobliżu znajdowało się kilkanaście innych, również zastrzelonych.

Sprawę opisał w mediach społecznościowych Jacek Wąsiński z Leśnego pogotowia. Okazało się, że postrzelona czapla, o której informowaliśmy w poniedziałek, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Życie straciło kilkanaście innych ptaków. Warto dodać, że czapla biała jest gatunkiem chronionym, a czapla szara jest częściowo chroniona przez prawo polskie, a właśnie te ptaki padły ofiarą strzelca - Dostaliśmy zgłoszenie z urzędu gminy, że na jednym ze stawów w okolicy Ochab, których właścicielami jest Polska Akademia Nauk i gdzie znajduje się jedno z największych stanowisk lęgowych ślepowrona, leży na lodzie zraniona czapla biała...po krótkiej rozmowie okazało się, że do czapli tej strzelano śrutem (…) Po przyjeździe na miejsce zastaliśmy okropnie zranioną białą czaplę a w oddali na lodzie kilkanaście innych już martwych i zastrzelonych. Czaplę zabezpieczyły osoby, które ją znalazły wraz ze strażą pożarną — relacjonuje Leśne Pogotowie, do którego trafiła ranna czapla.

Niestety, nie był to jedyny przypadek, kiedy Leśne Pogotowie musiało interweniować w regionie. Druga interwencja miała miejsce jeszcze tego samego dnia — Po niecałej godzinie dostajemy kolejny telefon, że na stawie obok jest kolejna czapla tym razem siwa, również postrzelona ! Przy tej drugiej czapli leżała świeżo zastrzelona inna czapla siwa, jeszcze ciepła ze szklistymi oczami, ale widok lecącej krwi z jej oczu był koszmarny. Po rozmowie z osobami, które ptaki znalazły, okazało się, że nie jest tu nowością strzelanina do ptaków latających czy siedzących na stawach, podobno padają tu również błotniaki, kormorany i inne – czytamy w dramatycznym wpisie.

Martwe ptaki zostały poddane sekcji, w ich ciałach znaleziono śrut, w związku z czym nie ma wątpliwości, że zwierzęta padły ofiarą człowieka. Czapla biała, która została znaleziona żywa, ma całkowicie połamane skrzydło i urazy wewnętrzne. Jej stan jest zły. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku czapli siwej, ta ma uszkodzone oczy i głowę, jednak nie są to urazy trwałe.

Osoba strzelająca do czapli siwej miała pozwolenie na odstrzał tego gatunku w okolicy stawów w określonym limicie. Czapla biała jednak jest gatunkiem chronionym, w związku z czym jej odstrzał jest nielegalny — Sprawa została już zgłoszona na policję wojewódzką oraz do miejscowych władz gminy, oby coś się zmieniło w tej sprawie, bo ktoś, kto tak traktuje te zwierzęta, jest delikatnie mówiąc, potworem a wiadomo jakie inne słowa cisną się na usta. Policja jako organ prowadzący sprawę poprosiła nas o pełną dokumentację medyczną i zdjęciową w celu prowadzenia sprawy. RDOŚ w Katowicach również obiecała zareagować – deklarują pracownicy Leśnego Pogotowia.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-24 15:24:41
MILANELLO: MORDERCY oby Was piekło pochłonęło!!!
2021-02-24 15:26:32
św. Patryk.: patologiczni rzeźnicy zwący siebie samych "myśliwymi" to największa zaraza jaka dotyka nasze środowisko
2021-02-24 15:35:51
św. Patryk.: w tym patologicznym środowisku znaczna nadreprezentacja wierchuszki związanej z policją i wymiarem sprawiedliwości, ale temu bandycie lepiej niech nawet nie próbują pomagać czy mataczyć w sprawie
2021-02-24 19:39:05
john: Panie Puda strzelanie do gatunków chronionych też może pan dodać do ustawy o dziedzictwie wsi razem z kombajnami i gdakaniem kur.
2021-02-24 19:46:06
wyśmienity cwaniaczek: PRZECIEŻ TO OCZYWISTE - że do ptaków szczelają właściciele stawów .....wystarczy sprawdzić czyja to sadzawka i BINGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2021-02-24 22:22:03
petronox: To jest bardziej niż pewne że do tych ptaków strzelają właściciele stawów i ich ferajna pseudo myśliwych. Pozasłaniali się ogrodzwniami i obrębami hodowlanymi, gdzie przeganiają każdego, by nikt ich nie zobaczył jak strzelają do wszystkiego co się rusza. Strzelanie poza sezonem, czy do gatunków zagrożonych to tam standard. Mam nadzieje że zabiorą się za nich.
2021-02-24 22:22:05
petronox: To jest bardziej niż pewne że do tych ptaków strzelają właściciele stawów i ich ferajna pseudo myśliwych. Pozasłaniali się ogrodzwniami i obrębami hodowlanymi, gdzie przeganiają każdego, by nikt ich nie zobaczył jak strzelają do wszystkiego co się rusza. Strzelanie poza sezonem, czy do gatunków zagrożonych to tam standard. Mam nadzieje że zabiorą się za nich.
2021-02-25 10:06:53
Monika898: Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
2021-02-25 18:42:17
traveler85: Znowu jakaś niespełniona ciota próbowała leczyć swój kompleks małego siurka znęcając się nad bezbronnymi zwierzętami, wielcy kurwa łowcy, największe pizdy jakie zrodziła ta planeta.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: