Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Debata: Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi

Poseł Aleksandra Trybuś oraz Instytut Obywatelski zapraszają na debatę połączoną z prezentacją raportu ''Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi'' autorstwa Wojciecha Kębłowskiego. Debata odbędzie się 27 listopada 2013 r. (środa) o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn przy ul. Zamkowej 3 w Cieszynie.

W dyskusji wezmą udział: Janina Żagan – Burmistrz Miasta Skoczowa, Joanna Wowrzeczka – Krytyka Polityczna w Cieszynie, Mariusz Andrukiewicz – Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej “Być Razem”, Jarosław Makowski – Instytut Obywatelski.

- Budżet partycypacyjny jest szansą na zaangażowanie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach oraz większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego. Gdy w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Choć zainteresowanie polskich miast budżetem partycypacyjnym jest coraz większe, niewiele jest krytycznych i rzetelnych analiz poświęconych tej tematyce - piszą organizatorzy.

„Polskie miasta potrzebują̨ odważnych zmian i odważnych budżetów partycypacyjnych. I choć nie każdy samorząd jest na budżet partycypacyjny gotowy – w wielu problemem jest brak woli politycznej lub (nierzadko pozornie) niska aktywność́ społeczna – każdy samorząd może się̨ do niego przygotować” – pisze we wstępie autor publikacji Wojciech Kębłowski. „Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi” stanowi omówienie i uzupełnienie badań prowadzonych dotychczas nad ideą budżetu obywatelskiego oraz podaje przykłady jego realizacji. Autor publikacji wyjaśnia czytelnikom pojęcie budżetu partycypacyjnego. Tłumaczy, jaką rolę pełni on w kształtowaniu polityki miejskiej. Wreszcie, przedstawia przykłady miast, które taki budżet wprowadziły: Porto Alegre (Brazylia), Kordoby (Hiszpania) oraz Sopotu.

Raport dostępny w wersji elektronicznej na stronie www.instytutobywatelski.pl.

Informacje dotyczące raportu i debaty można znaleźć również na Facebooku

(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: