Dał wojewoda, teraz marszałek

Dwa tygodnie temu otrzymali wsparcie z rządu, teraz to śląski samorząd rozdysponował pieniądze dla strażaków. Kolejne wsparcie dla drużyn OSP w naszym regionie.

Za ponad 11 milionów złotych zakupiony zostanie sprzęt gaśniczy dla jednostek OSP w naszym województwie. W Rybniku Gotartowicach podpisano umowy na zakup specjalistycznego wyposażania dla 28 Ochotniczych Straży Pożarnych. Umowy w imieniu samorządu województwa podpisali: marszałek Wojciech Saługa oraz wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

- Ten dzień pokazuje, że dotrzymujemy słowa. Wiadomo, że zapotrzebowanie strażaków na nowoczesny sprzęt jest znacznie większe niż możliwości funduszy unijnych. Zdecydowaliśmy się na montaż finansowy środków europejskich, budżetu państwa, budżetu województwa i WFOŚiGW, który pozwolił pozyskać ponad 40 mln zł w ciągu ostatnich trzech lat na wyposażenie jednostek OSP w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. To ogromna wartość, zwłaszcza dla mniejszych samorządów. Jestem przekonany, że nowe pojazdy będą wszystkim dobrze służyć, podnosząc skuteczność akcji ratowniczych – mówił podczas spotkania marszałek Wojciech Saługa.

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał do dofinansowania 28 projektów związanych z wyposażeniem jednostek OSP w sprzęt niezbędny do przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych. O dofinansowanie ubiegać się mogły jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia oraz organizacje pozarządowe. Wsparcie można było pozyskać na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Z uwagi na coraz częstsze zagrożenia powodziowe czy huraganowe, pomoc dla OSP jest niezbędna, a przekazywane środki służą do zakupu sprzętu potrzebnego do usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Z naszego powiatu dofinansowanie sprzętu otrzymały trzy jednostki. W gminie Brenna zakupiono już nowy wóz bojowy dla OSP w Górkach Wielkich. Jego koszt to 820 tys. zł. 150 tysięcy wynosiło dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Tyle samo pieniędzy zasiliło Osp w Wiśle Centrum. Tutaj zakupiono średni samochód specjalny ratowniczo-gaśniczy 4x4. Trzecią gmin, która skorzystał jest Hażlach. 221 tys. zł przeznaczono na wsparcie zakupu wozu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Pogwizdów.

JB

Zobacz też: Ochotnicy z nowym sprzętem

źródło: ox.pl/slaskie.pl
dodał: JB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-21 19:29:38
bronek91: Czyli ukazanie procesu redystrybucji publicznych środków. Tak się zastanawiam, co tak lokalni i regionalni politycy przypomnieli sobie o OSP???? <br /><br />Za ostatniej kadencji reprezentantów samorządu rozważano likwidację tej instytucji, zastanawiano się nad opłacalnością dotowania OSP, druhowie ochotnicy na własną rękę zbierali środki na zakup sprzętu, środków lokomocji itd. <br /><br />Czyżby czasem OSP i ich komendanci nie byli przez PO-PiS uważani za element stabilizujący prowincjonalne układy polityczne, ostoję konserwatyzmu i elektorat, który PiS z powodzeniem przejmuje z rąk PSL??? Jak zwykle, wybory w Polsce opierają się o zasadę \&quot;mniejszego zła\&quot; a Polakom pozostawia się tylko możliwość wyboru kierunku klęczenia. <br /><br />Nie wiem, czy takie zachowania w tym czasie traktować jako polityczną korupcję, jako element kratokracji czy może dobre intencje i realizację celu działania organów władzy publicznej przez obecnie sprawujących funkcję decydentów, jak się to oficjalnie przedstawia. <br /><br />Dla oburzonych moimi wypowiedziami, ja wiem, iż tu chodzi o życie ludzkie, iż sam mogę znaleźć się w sytuacji kiedy wymagać będę pomocy np. strażaków itd. <br />Moim zdaniem, po pierwsze liczą się intencje a przedstawienie PR z odwołaniem do \&quot;życia ludzkiego\&quot;, robienie z tego elementu polityki to czysta bezczelność i kpina z demokracji, z samorządu oraz obywateli.
2018-05-21 19:54:42
bronek91: Przy okazji przypominam, iż w przypadku np. procesji w dniu Święta Bożego Ciała to Chrystus jest najważniejszy a nie lansujący się w pobliżu baldachimu komendant, policjant lub innego typu mundurowy i korowód lokalnych sołtysów, radnych gminnych i parafialnych i fojtów, niejednokrotnie w jednej osobie zarazem....Zjawisko Poliurzędowości/ wielofunkcjonalności monopersonalnej. Zasada Incompatibilitas funkcjonowała już przed Konstytucją 3 Maja a zdaje się, iż od momentu uchwalenia tego dokumentu zaczął się rzekomo w Polsce postęp. zresztą wg. ideologii lewackich jaczejek... <br /><br />Wszelkim druhom przypominam, iż ratują życie bez względu na wyznanie i jeżeli pomagają jednemu ze związków wyznaniowych w organizacji uroczystości WYZNANIOWYCH a nie publiczno-wyznaniowych, jak się zdo wielu lokalnym politykierom, to niech zachowają konsekwencję i czynią podobnie wobec pozostałych działających w okolicy związków wyznaniowych. <br /><br />Natomiast radnym gminy przypominam, iż równoległe piastowanie funkcji księdza, pastora, mułły czy innego przedstawiciela kleru danego wyznania czy piastowanie funkcji chociażby radnego parafialnego, może jest zgodne jeszcze z prawem, ale obrzydliwe z punktu widzenia etyki i norm religijnych niektórych związków wyznaniowych. Zasada rozdziału kościoła od państwa powinna mieć zastosowanie już na tym poziomie.
2018-05-22 11:46:21
Donek: Do bronek 91 Tymi swoimi wywodami zaczynasz być nudny.
2018-05-22 12:09:03
kermit00: Nie czytaj durnot tego trolla to nie będziesz wiedział że jest nadal nudny a będzie jeszcze nudniejszy :)
2018-05-22 17:27:40
bronek91: Szanowni Donek i kermit00<br /><br />Osobiście wolałbym żebyście wnieśli coś własnego w tematykę wątku. Bronek91 to nie aktor kabaretu zatem kto powiedział, iż ma być zabawny? In plus, swoje twierdzenia dobrze jest poprzeć jakimś argumentem.... Treści komentarzy w tym wątku oparte są o artykuły z tygodnika POLITYKA z przeniesieniem na grunt lokalny. Bronek sam tego nie wymyślił, jedynie przeniósł na miejscowe podwórko. <br /><br />Co do trollowania, proponuję jeszcze raz przeczytać i poddać analizie własne komentarze a potem wysnuć wnioski.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją