Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czytelnika trzeba wychować

Maria Dąbrowska, polska powieściopisarka, tłumaczka i eseistka napisała kiedyś: "Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji". Rolę krzewienia miłości do książek i czytelnictwa wśród najmłodszych pełni m.in. biblioteka. Biblioteka Miejska w Cieszynie nagrodziła 24 lutego br. uczestników konkursu "Wzorowy czytelnik 2010 roku".

- Celem konkursu było promowanie aktywnego czytania i czytelników, którzy mają już rozbudzone zainteresowanie literaturą oraz zachęcenie do nabywania umiejętności korzystania z biblioteki i jej zbiorów, a także do wyrabiania prawidłowych nawyków czytelniczych - informuje Iwona Kochaniec-Kłębek, ininstruktor-koordynator ds. bibliotek publicznych powiatu cieszyńskiego
     
Każda placówka  wytypowała jednego ze swoich  wiernych czytelników, który zasługiwał na  miano „przyjaciela swojej biblioteki” i zaszczytny tytuł "Wzorowego czytelnika 2010 roku". 24 lutego br. w siedzibie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się wręczenie nagród i dyplomów. 28 osób z powiatu zyskało zaszczytny tytuł "Wzorowego czytelnika 2010".

Te i inne konkursy mają zachęcić młodzież do czytania. Sytuacja czytelnictwa jest w kraju bardzo zła. Z opublikowanego 16 lutego br. corocznego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że aż 56% Polaków w 2010 roku nie przeglądało żadnej książki, nawet książki kucharskiej, słownika, czy e-booka, a 46% Polaków nie przeczytało w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie dłuższego niż 3 strony artykułu czy opowiadania, choćby w Internecie. Dlatego działania wśród najmłodszych są takie ważne:

- Miłe jest to, że dzieci czytają - mówi Iwona Kochaniec-Kłębek: - Czytelnika trzeba sobie jednak wychować. Biblioteka stara się w każdy możliwy sposób zachęcić do czytania konkursami i nagrodami.

- W Cieszynie nie jest najgorzej. Mamy 10 170 czytelników, którzy w ubiegłym roku odwiedzili nas 99 721 razy i wypożyczyli 174 892 woluminów - podaje Mariola Sufa z Biblioteki Miejskiej w Cieszynie: - Czytelnicy, którzy wypożyczyli najwięcej książek to osoby w przedziale wiekowym 25-44 lat, na drugim miejscu jest właśnie młodzież szkolna.

Nagrodzeni czytelnicy mogli na zakończenie obejrzeć spektakl w wykonaniu grupy ART-RE Studio Małych Form Teatralnych z Krakowa pt. "Legenda o smoku wawelskim".

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: