Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czytelnictwo podczas pandemii: Strumień (8)

Rok temu nikt nie wyobrażał sobie takiego scenariusza na 2020 rok jaki mamy od marca br. Na całym świecie. Od marca czyli od dziewięciu miesięcy mamy do czynienia z pandemią korona wirusa. Ograniczenia jakie mamy w związku z tym dotykają wszystkich branż, instytucji i osób. Nie inaczej jest w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas tych 9 miesięcy dwa razy były zamknięte dla czytelników biblioteki, a jak był do nich dostęp to z licznymi obostrzeniami. Zapytaliśmy bibliotekarzy naszego powiatu jak to wyglądało u nich podczas tego okresu. Oto co otrzymaliśmy w odpowiedzi.

Dzisiaj Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Strumieniu.

- Jakie były najpoczytniejsze książki w strumieńskiej bibliotece w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- MBP Strumień: - Od lat największym zainteresowaniem cieszy się literatura piękna: kobieca, obyczajowa. To nie zmieniło się także w czasie pandemii. Duże zapotrzebowanie było także na powieści historyczne dotyczące II wojny światowej, szczególnie te dotyczące kwestii obozów koncentracyjnych. Prócz tego spore grono czytelników poszukiwało literatury o tematyce biograficznej, fantastycznej i kryminalnej oraz tej dotyczącej zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i ziołolecznictwa.


- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- MBP Strumień: - Oczywiście! Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu przyzwyczaiła mieszkańców, że jest czymś więcej niż tylko placówką, w której wypożycza się książki. Niestety pandemia pokrzyżowała plany jakie miała dla swoich czytelników. Mimo tego na biblioteczne półki trafiło prawie 1400 nowych pozycji. Niestety przez zamkniecie, aż dwa razy placówki biblioteka zauważyła spadek czytelnictwa.

- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- MBP Strumień: - Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu, oraz jej filie uruchomiła akcję „Książka na zamówienie”. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bo pomysł ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zamówić książki jest bardzo prosto - wystarczy zadzwonić do biblioteki lub wysłać maila podając listę interesujących nas książek (są dostępne na stronie internetowej biblioteki w zakładce katalog), a pracownicy biblioteki przygotują woluminy i ustalą konkretną datę i godzinę ich odbioru.

- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- MBP Strumień: - Biblioteka już kilka lat prowadzi projekt Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Momino pandemii, akcja ta w dalszym ciągu cieszy się powodzeniem.
Natomiast zauważyliśmy spadek czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.


Bardzo dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: