Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czytelnictwo podczas pandemii: Goleszów (5)

Rok temu nikt nie wyobrażał sobie takiego scenariusza na 2020 rok jaki mamy od marca br. Na całym świecie. Od marca czyli od dziewięciu miesięcy mamy doczynienia z pandemią korona wirusa. Ograniczenia jakie mamy w związku z tym dotykają wszystkich branż, instytucji i osób. Nie inaczej jest w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas tych 9 miesięcy dwa razy były zamknięte dla czytelników biblioteki, a jak był do nich dostęp to z licznymi oboszczeniami. Zapytaliśmy bibliotekarzy naszego powiatu jak to wyglądało u nich podczas tego okresu. Oto co otrzymaliśmy w odpowiedzi.

 Dzisiaj Gminna Biblioteka Publiczna (GBP) w Goleszowie.

- Jakie były najpoczytniejsze książki w goleszowskiej bibliotece w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- GBP Goleszów: - Upodobania czytelników naszych bibliotek nie uległy zmianie w okresie pandemii. Osoby czytające powieści sensacyjne w dalszym ciągu poszukiwały właśnie takiej lektury, a wielbiciele powieści obyczajowych lub biograficznych również w większości wybierali zgodnie z upodobaniami. Uznaniem cieszyła się literatura obozowa i to zarówno popularno-naukowa jak i beletrystyczna. Większość czytelników chętnie sięgała po nowości wydawnicze, których w 2020 roku nasze biblioteki mogły sporo zaoferować.

- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- GBP Goleszów: - Wyłączenie bibliotek z codziennego udostępniania zbirów, praktycznie z dnia na dzień, postawiło nasze biblioteki w trudnej sytuacji. Z braku innej możliwości działania bibliotekarze i władze naszej gminy przeprowadzili czynności mające na celu przygotowanie placówek do nowej sytuacji. Zainstalowano okienka podawcze umożliwiające bezpieczne wydawanie książek. Ponowne otwarcie bibliotek dla wielu naszych czytelników było wielką radością, ale i sporym zaskoczeniem wynikającym z braku możliwości samodzielnego wybory literatury. Wiele osób rezygnowało z wypożyczeń ograniczając się tylko do zwrotu. Z czasem większość czytelników przekonało się do nowej sytuacji zdając się na proponowane przez bibliotekarzy książki lub zamawiając je telefonicznie.

- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- GBP Goleszów: - Biblioteki zostały zamknięte i pozbawione możliwości zaopatrywania chętnych w książki. Czytelnicy dzwonili i wyrażali niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Wszystkie te wydarzenia miały niewątpliwie negatywny wpływ na czytelnictwo.

- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- GBP Goleszów: - Wypożyczenia książek przez dzieci i młodzież znacznie się zmniejszyły. Mimo wszystko odnotowaliśmy sporo młodszych czytelników, którzy wypożyczali książki w takiej ilości na jaką pozwalał limit konta. Takie zainteresowanie wynikało niewątpliwie z zakupienia sporej ilości ciekawej literatury dla dzieci oraz uczestnictwo maluchów w akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Młodzież poszukuje w naszych bibliotekach przede wszystkim lektur.

Bardzo dziękujemy za odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby zbliżający się 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: