Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czytelnictwo podczas pandemii: Dębowiec (6)

Rok temu nikt nie wyobrażał sobie takiego scenariusza na 2020 rok jaki mamy od marca br. Na całym świecie. Od marca czyli od dziewięciu miesięcy mamy doczynienia z pandemią korona wirusa. Ograniczenia jakie mamy w związku z tym dotykają wszystkich branż, instytucji i osób. Nie inaczej jest w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas tych 9 miesięcy dwa razy były zamknięte dla czytelników biblioteki, a jak był do nich dostęp to z licznymi oboszczeniami. Zapytaliśmy bibliotekarzy naszego powiatu jak to wyglądało u nich podczas tego okresu. Oto co otrzymaliśmy w odpowiedzi.

 Dzisiaj Gminna Biblioteka Publiczna (GBP) w Dębowcu.

- Jakie były najpoczytniejsze książki w dębowieckiej bibliotece w 2020 roku w okresie pandemii (najchętniej wypożyczane)?
- GBP Dębowiec: - Gusta czytelnicze mieszkańców gminy Dębowiec są bardzo różnorodne, z naszych obserwacji wynika że najchętniej wypożyczano powieści kryminalne oraz thrillery psychologiczne, chętnie sięgano po literaturę obozową oraz pamiętniki z okresu wojennego, na uwagę zasługuję również literatura erotyczna oraz powieść obyczajowa. Na pierwszym miejscu w naszych placówka plasuje się Remigiusz Mróz.

- Czy pandemia miała jakiś wpływ na czytelnictwo?
- GBP Dębowiec: - Restrykcje związane z pandemią uniemożliwiły naszym czytelnikom bezpośredni kontakt z książką, czyli brak możliwości samodzielnego wyboru pozycji czytelniczych. Personel biblioteki dokłada wszelkich starań aby obsługa czytelnika była na jak najwyższym poziomie. Zadanie to ułatwia nam znajomość gustów czytelniczych naszych klientów a słowa naszych czytelników że „ratujemy im życie podczas pandemii” świadczą o tym iż nasza praca jest na najwyższym poziomie.

- Jakie było zainteresowanie książkami podczas całkowitego zamknięcia bibliotek (np. książka na telefon)
- GBP Dębowiec: - Nasza biblioteka nie świadczyła usług tylko podczas pierwszego lockdownu, po nim szukaliśmy możliwości aby w bezpieczny sposób zarówno dla czytelnika jaki i personelu móc wypożyczać książki, wydzieliliśmy bezpieczną strefę w przedsionku biblioteki gdzie można było zostawiać zwroty jak i odbierać wcześniej zarezerwowane przez telefon bez bezpośredniego kontaktu z bibliotekarzem.

- Jakie zainteresowanie było w działach dla dzieci i młodzieży?
- GBP Dębowiec: - Pomimo trudnego okresu wystartowaliśmy z projektem „Mała książka wielki człowiek” i to w znacznym stopniu zmotywowało naszych najmłodszych czytelników do odwiedzania naszej placówki, jeżeli chodzi o młodzieży najchętniej sięga po lektury oraz powieści fantastyczne.

Bardzo dziękujemy za odpowiedzi na nasze pytania i życzymy aby zbliżający się 2021 rok był zarówno dla czytelników jak i bibliotekarzy bardziej normalnym.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: