Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czytali wszyscy i wszędzie - Festiwal czytania nad Olzą

W Cieszynie rozpoczął się V Międzynarodowy Festiwal czytania nad Olzą, a jednocześnie II Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom. 1 czerwca czytali wszyscy i wszędzie- ze sceny, w bajkowych namiotach i Bajkowej Ciuchci jeżdżącej dookoła cieszyńskiego Rynku, by uświadamiać dorosłym i dzieciom, że czytanie pomaga poznawać świat i innych ludzi, także siebie samego, zaś czytanie najmłodszym wzmacnia więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem.

Oficjalne otwarcie Festiwalu i wspólne odczytanie „Lokomotywy” J.Tuwima  odbyło się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Domu Narodowym”. Specjalnie dla dzieci wiersz odczytali  przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, radni, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele służb mundurowych, goście i sponsorzy przedsięwzięcia. Dając przykład i podkreślając, że  warto czytać samemu i warto czytać dzieciom. 

Choć piątkowa pogoda pozostawiała wiele do życzenia na twarzy dzieci gościł promienny uśmiech. Nic dziwnego w końcu Biblioteka Miejska w Cieszynie we współpracy z cieszyńską Strażą Miejską, oraz innymi służbami mundurowymi, instytucjami i organizacjami zaplanowała wiele atrakcji. 

- ...Mam nadzieję, że będziecie chcieli do tych zabaw zapraszać, jak największą liczbą osób i z tych zabaw czerpać mnóstwo radości -  jako pierwszy najmłodszych mieszkańców przywitał Jan Matuszek zastępca burmistrza Cieszyna.

Po uroczystej inauguracji przyszedł czas na zabawę, pokazy, występy, warsztaty... wszystkim atrakcjom towarzyszyło głośne czytanie. Podobnie, jak w roku ubiegłym rynek w Cieszynie przemierzała „Bajkowa Ciuchcia”, a o miłą atmosferę zadbali Sznupek i Franklin. Atrakcją w tym roku było także czytanie książek w pojazdach służb mundurowych.

Co jeszcze czekało na najmłodszych mieszkańców tego dnia? - Występ zespołu Ploom, szkoły tańca PeDeBe, uczniów Centrum Helen Doron, występy teatrów zawodowych oraz szczególny występ rodziców i uczniów Alternatywnej SP, związany z obchodami Roku Janusza Korczaka. Imprezie towarzyszyły warsztaty regionalne z gawędziarkami, miasteczko archeologiczne Dream Park, wesołe miasteczko z trampolinami, warsztaty z bajką po angielsku, pokazy samochodów służb porządkowych i pokaz tresury psów policyjnych. 

Na tym jednak nie koniec. Po imprezie na cieszyńskim Rynku, przez cały tydzień trwania Festiwalu czytania nad Olzą, ruszają atrakcje przygotowane przez biblioteki w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. -  W sobotę w Czytelni i Kawiarni Literackiej NOIVA odbędzie się uroczyste podsumowanie konkursu literackiego „Zostań pisarzem z Pawłem Beręsewiczem i Ivou Prochaskovou” połączone z wręczeniem nagród laureatom, spotkaniami autorskimi i promocją okolicznościowego tomiku z najlepszymi pracami młodych autorów z Polski i Czech, wydanego przez Bibliotekę Miejską w Czeskim Cieszynie. Następnie obie partnerskie biblioteki zapraszają na szereg spotkań autorskich, m.in. z Anną Onichimowską, czy Ivou Březinovou, występy teatrów z Polski i Czech, wystawy, warsztaty literacko-plastyczne i wiele innych atrakcji. Wśród nich wpisuje się również spektakl przygotowany przez Szkołę Tańca PeDeBe Izabeli Tymich pt. „Dzieciaki za STERem filmowym”, który odbędzie się 1 czerwca br. o godz. 19.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza (bilety w cenie 15 zł) oraz spektakl teatralny pt. „Książę Wiktor” w wykonaniu Grupy Teatralnej Baj(k)arze, który odbędzie się 6 czerwca br. o godz. 18.30 w sali konferencyjnej Biblioteki (wstęp wolny). Tym uroczystym i sympatycznym akcentem pragnęlibyśmy podsumować wydarzenia związane z obchodami V Międzynarodowego Festiwalu czytania nad Olzą i II Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom.  Do udziału w imprezach zapraszamy wszystkich – dzieci i dorosłych. Niech Dzień Dziecka i cały następny tydzień staną się dla nas prawdziwym świętem czytania! - zachęcają organizatorzy  V Międzynarodowego  Festiwalu czytania nad Olzą i  II Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom. 

 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: