Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czytali w Cieszynie

W poniedziałek (19.08.2019) w Cieszynie odbyła się rozgrzewka przed Narodowym Czytaniem, organizowana Przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej. W ramach akcji, studenci, którzy przyjechali do Cieszyna, aby uczyć się języka polskiego, w punktach zlokalizowanych na terenie całego miasta, czytali klasyki polskiej literatury.

- Przyjechało do nas ponad 200 studentów, którzy chcą uczyć się języka polskiego. W ramach akcji wybraliśmy osoby, które mogły przećwiczyć tekst, a następnie go przeczytać. Pozostali uczniowie odwiedzali określone punkty, aby przysłuchiwać się lekturze i poznawać nowe zwroty. Wśród czytających znalazły się nie tylko osoby, których rodzimym językiem jest język słowiański, ale również uczniowie z Brazylii, Macedonii, Mołdawii, czy Chin – wyjaśniali organizatorzy wydarzenia.

Chociaż teksty, które czytali zagraniczni uczniowie, różniły się od tych, wskazanych przez Parę Prezydencką, studenci poznali klasykę polskiej literatury. Wśród czytanej prozy znalazły się m.in. utwory Sienkiewicza, Prusa, Orzeszkowej, czy Konopnickiej. Dla wszystkich zainteresowanych organizatorzy przygotowali specjalne testy, w których można było sprawdzić swoją wiedzę na temat autorów dzieł oraz samej prozy. Zwycięzcy otrzymali upominki.

Wydarzenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych, jednak organizatorzy bardzo liczyli na obecność dzieci. Każde dziecko, obecne na wydarzeniu, otrzymywało na pamiątkę książeczkę. Niestety, ze względu na warunki pogodowe, niewiele osób skorzystało z szansy na wspólną zabawę przy klasyce polskiej literatury. Uczniowie, którzy czytali na cieszyńskim rynku, w parku pokoju, wzgórzu zamkowym, czy też na Moście Przyjaźni musieli udać się do okolicznych budynków, aby poszukać schronienia. Na szczęście akcja przebiegła bez zakłóceń w cieszyńskim teatrze, czy też w Książnicy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: