Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czysty komin to mniejszy smog

Jak dotąd, o czyszczeniu kominów mówiło się raczej w kategoriach bezpieczeństwa. Oczywiście, jest to kluczowy aspekt dla którego powinniśmy regularnie korzystać z usług kominiarza, jednak w grudniu 2019 roku do gmin w powiecie cieszyńskim wpłynęło pismo, promujące akcję „Czyszczone kominy to mniejszy smog”, w którym kominiarze podkreślają, że czysty komin to nie tylko bezpieczeństwo, ale również ekologia.

Kampanię społeczną „Czyszczone kominy to mniejszy smog” prowadzi Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, który stara się uświadamiać społeczeństwo w całym kraju. Informacje o akcji ukazały się między innymi na stronie Urzędu Gminy Hażlach. Jak podkreśla Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, celem działań jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Jak pokazują statystyki, problem jest duży. Również w powiecie cieszyńskim zdarzają się tygodnie, że do pożarów sadzy w kominie dochodzi codziennie, a nawet kilka razy dzienne. Tego typu wezwania są w okresie grzewczym prawdziwą zmorą strażaków. Co więcej, pożar sadzy w kominie to nie tylko ryzyko uszkodzenia przewodu kominowego, a co za tym idzie ogromne koszty dla właściciela budynku, ale również ryzyko zatrucia czadem, czy rozprzestrzenienia się ognia na cały budynek.

W tym przypadku kominiarze jednak zwracają uwagę na zupełnie inny aspekt, a jest nim - ekologia. Źle utrzymany przewód kominowy jest zwyczajnie nieekologiczny – w przypadku zanieczyszczenia przewodu, podczas spalania paliw w piecu do atmosfery dostają się nie tylko substancje będące normalnym produktem procesu spalania, ale również dodatkowe zanieczyszczenia pochodzące z komina.

Jak jednak prawidłowo dbać o przewód kominowy? Przede wszystkim regularnie go czyścić, w wielu przypadkach (m.in. w lokalach użytkowych, budynkach wielorodzinnych itp.) zgodnie z prawem okresowych przeglądów i czyszczenia przewodów może dokonać tylko mistrz kominiarski. Z profesjonalnych usług kominiarskich warto również skorzystać w przypadku budynków jednorodzinnych, gdyż dobrze wyczyszczony komin to bezpieczeństwo. Co więcej, kominiarze zajmują się nie tylko czyszczeniem przewodów, ale również oceną ich stanu technicznego. Szybko wykryty problem, to nie tylko szansa na mniejsze koszty związane z naprawą, ale przede wszystkim szansa na uniknięcie przykrych i niebezpiecznych konsekwencji, takich jak właśnie pożary, czy zatrucie czadem.

- Prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia. Brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody — wyjaśnia Międzywojewódzki Cech Kominiarzy.

mat pras./JŚ

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: