Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czym żyje Zaolzie?

Wizyta marszałka Senatu RP ? Bogdana Borusewicza, budowa nowego polskiego przedszkola w Gnojniku oraz egzaminy na studia do Polski ? to zdaniem Józefa Szymeczka, prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, najbardziej aktualne tematy dla Polaków z Zaolzia.

Wizyta Bogdana Borusewicza na Zaolziu (gościł między innymi w Ostrawie, Czeskim Cieszynie i Wędryni) była bezpośrednio związana z Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Jak mówi Józef Szymeczek, takiej wizyty na Zaolziu nie było od lat. Delegacja liczyła ok. 50 osób.

 


Prezes Kongresu Polaków nie ukrywa, że jednym z ważniejszych tematów były pieniądze, a właściwie ich niedostatek, choćby na wydawanie prasy mniejszościowej.

 


Od kilku lat ciągnął się temat budowy nowego polskiego przedszkola w Gnojniku. Teraz w końcu udało się zdobyć pieniądze na tę dużą i bardzo potrzebną inwestycję z perspektywy Polaków mieszkających w tej gminie.

 

 Jednym z ważniejszych wydarzeń ostatnich dni były egzaminy na studia w Polsce. Odbywały się one w Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie. Jak wylicza prezes Kongresu Polaków  RC, do egzaminów zgłosiły się 32 osoby.

 

POSŁUCHAJ


wot
 

 

źródło: ox.pl
dodał: WOT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: