Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy wiesz, jak zachować się na miejscu zdarzenia drogowego?

Wypadki czy kolizje mogą przytrafić się nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Zmienna pogoda panująca zimą może przysporzyć kierowcom oraz pieszym uczestnikom ruchu drogowego wiele problemów. Odnotowuje się coraz większą ilość wypadków drogowy i kolizji właśnie zimą. Dlatego bardzo ważne jest właściwe zachowanie w miejscu zdarzenia drogowego.

Obecne warunki pogodowe w naszym rejonie są trudne ze względu na padający śnieg. Padający śnieg, śliska nawierzchnia czy błoto pośniegowe mogą być jedną z przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych.  - Tylko minionej doby na drogach całego województwa śląskiego doszło do 227 kolizji oraz 5 wypadków, w wyniku których zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. Do wielu z tych zdarzeń nie musiałoby dojść, gdyby kierowcy pamiętali o zachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami, czy o jeździe z odpowiednią prędkością. – informują śląscy policjanci.

Czy wiemy jak zachować się gdy już dojdzie do kolizji bądź wypadku drogowego? Uczestnicy kolizji drogowej nie zawsze zobowiązani są do wezwania policji na miejsce zdarzenia. Jeśli podczas kolizji uczestnicy jej nie odnieśli żadnych obrażeń ciała oraz ocena zdarzenia przez nich jest jednoznaczna, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania policji. Jeśli natomiast doszło do wypadku z ofiarami w ludziach, bądź doszło do obrażeń ciała uczestnika/ów zdarzenia lub istnieje przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo w postaci stwierdzenia, że kierujący jest nietrzeźwy lub gdy okoliczności zdarzenia i ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna wtedy należy wezwać policję. - W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. – informują śląscy funkcjonariusze i dodają - Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 44.ust.1 jasno precyzuje obowiązki kierującego i innych osób w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Mianowicie jest on zobowiązany do:

  • zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitych lub rannych
  • podania swoich danych personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Natomiast, gdy w wypadku ktokolwiek ucierpiał, kierujący pojazdem jest zobowiązany ponadto:

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję,
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu),
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się- niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Należy także zadbać o bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego w miejscu zdarzenia - Miejsce zdarzenia należy oznakować poprzez włączenie, jeśli to możliwe, świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszczamy w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr. Pamiętajmy o tym, że na autostradzie lub drodze ekspresowej zabrania się zatrzymywania lub postoju pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący jest obowiązany usunąć go z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Aby być widocznym, zaleca się założenie kamizelki odblaskowej. – informują śląscy policjanci.

Nadchodzące dni przyniosą jeszcze więcej opadów śniegu, a na drogach będzie ślisko. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi i  szczególnej ostrożności na drodze.

 

red.

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-05 13:41:03
: Czy policja z równą determinacją apeluje do służb odpowiedzialnych za utrzymanie zimowe dróg? Czy tak ciężko jest wysnuć wniosek ze jeśli jest zima to trzeba odśnieżać drogi?
2019-01-05 14:05:53
wyśmienity cwaniaczek: wiadomo !!! na foto JANUSZ z bejcy :):) normalka
2019-01-05 14:43:49
kierowca_bombowca: @wojtoj, ty sobie swój samochód przygotuj do zimy a nie żądaj od innych żeby ci tysiące dróg odśnieżyły a nawet odlodziły. Najbardziej jamrzą ci co przy minus 1°C auta nie odpalają bo im 10 letni akumulator padł.
2019-01-05 17:42:27
jerry45: Kierowca bombowca od tego te służby są biąrą za to pęsje z naszych podatków
2019-01-05 19:07:31
kierowca_bombowca: @jerry45, twoje podatki idą do Torunia, na resztę nie starcza, sam na to głosowałeś.
2019-01-05 19:49:19
bronek91: @kierowca_bombowca Twoje podatki idą do UE a do Torunia pozostałe ochłapy.
2019-01-05 22:18:20
kierowca_bombowca: bronek91, jesteś na prawdę taki głupi czy tylko takiego udajesz? Czasami mądrze piszesz, ale teraz to jakby sie gębą wysrał.
2019-01-05 22:56:26
torcin: Z UE pieniążki i tak trafiają do polskich kościołów i nie trzeba daleko szukać np. cieszyński kościółek ewangelicki który podobno przez wieloletnie zaniedbania się rozpada. Więc dotacja podatników się należy.
2019-01-05 23:37:57
wyśmienity cwaniaczek: bo "bronek 91" a właściwie "HER BONISLAV AIN UB NOJCISZ" to mniejszość niemiecka , ewangelicki zakamuflowany volk "s doicz " po prostu LUTER -FASZYSTA
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: