Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy luteranie obchodzą Święta Bożego Narodzenia?

Czy Wy też obchodzicie święta Bożego Narodzenia? To pytanie, z którym luteranie w Polsce są często konfrontowani. Odpowiedź jest bardzo prosta. Ewangelicy niezależnie od denominacji (luteranie, reformowani, metodyści), są częścią Kościoła zachodniego i jak znaczna część chrześcijan, obchodzą Boże Narodzenie 24-26 grudnia, ciesząc się z przyjścia na Świat Bożego Syna.

Polskim luteranom nieobce jest kolędowanie, przy czym warto zaznaczyć, że oprócz tradycyjnych polskich kolęd śpiewane są także typowo ewangelickie – „Dziateczki, Dziateczki” oraz „Cudowna różdżka wzrosła”. Podobnie, parafie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego organizują jasełka z udziałem dzieci, po których najważniejszym punktem dla najmłodszych jest spotkanie z „św. Mikołajem”.

Ważną tradycją na Śląsku i Śląsku Cieszyńskim są nabożeństwa jutrzenne odbywające się zazwyczaj o 5. rano w pierwszy dzień świąt. Niektóre parafie organizują także wigilijne nabożeństwa wieczorne o godz. 22. W większości jednak w wigilię Narodzenia Pańskiego odprawia się  nabożeństwa popołudniowe, a w trakcie świąt – przedpołudniowe. Podczas nabożeństw czytane są najczęściej proroctwa starotestamentowe z Ksiąg Izajasza i Micheasza oraz fragmenty Ewangelii Łukasza lub Mateusza. Rozbrzmiewają kolędy śpiewane przez parafialne chóry i wiernych. Liturgia ma podniosły charakter – śpiewany jest uroczysty introit  nr 1(śpiewny dialog duchownego i wiernych).

 Jednym z najistotniejszych elementów wigilijnego wieczoru jest w rodzinach ewangelickich odczytanie fragmentów Ewangelii godowej (z Ew. Łukasza) i wspólna, rodzinna modlitwa. Do tradycji kulinarnych we wspomnianych wyżej regionach należy zaliczyć kruche, drobne ciasteczka oraz tzw. „szulki” – cynamonowe rurki z ciasta.

 Warto zaznaczyć, że emocjonalnej i nastrojowej atmosferze świąt towarzyszy jednocześnie konieczność zmierzenia się z ich trudną teologiczną treścią. Bóg w osobie małego dziecka – Jezusa pokonuje dystans, jaki dzieli Go od człowieka i paradoksalnie sam staje się człowiekiem po to, aby być blisko ludzi i okazać im swą miłość. Narodzenie Jezusa jest postrzegane z perspektywy Jego zbawczego działania.

 Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP liczy 70.000 wiernych w 6. Diecezjach i 134. Parafiach. Najliczniejszą jest Diecezja Cieszyńska (38.000 wiernych) z parafią w Cieszynie (7000). Opiekę duchową sprawuje 161 księży i 14 diakonów. Zwierzchnikiem Kościoła jest biskup Jerzy Samiec. Kościół ten należy do rodziny kościołów luterańskich zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej z siedzibą w Genewie.

Najważniejsze świąteczne wydarzenia w Kościele:
1.       Warszawa, 24.12, godz 16.00 – nabożeństwo wigilijne – kościół św. Trójcy – pl. Małachowskiego 1
2.       Warszawa, 24.12, godz 16.30 – nabożeństwo wigilijne – kościół Wniebowstąpienia Pańskiego – ul. Puławska 2a
3.       Katowice, 24.12, godz 15.00 – spotkanie wigilijne dla samotnych; godz. 17.00 – nabożeństwo wigilijne – kościół, ul. Warszawska 18;
4.       Wrocław, 24.12, godz 16.00 – nabożeństwo wigilijne – kościół Opatrzności Bożej, ul. K. Wielkiego 29;
5.       Cieszyn, 24.12, godz 16.00 - nabożeństwo wigilijne; 25.12, godz. 5.00 – nabożeństwo jutrzenne – kościół Jezusowy – Pl. Kościelny;

ks. Wojciech Pracki
Rzecznik Kościoła
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP 

źródło: mat.pras
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: