Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

  Czy i ile czytamy? Jaworze

Książki niezmiennie cieszą się popularnością, chociaż w ostatnich latach także tutaj doczekaliśmy się kilku rewolucji. Są książki, których można posłuchać, są książki w wersjach elektronicznych, do których dostęp wykupujemy jak w platformach streamingowych. A jak wygląda korzystanie z bibliotek naszego powiatu? O kilka słów podsumowań zapytaliśmy ich szefostwo.  Dzisiaj kolejna biblioteka, która udzieliła nam odpowiedzi na zadane pytania. Jest nią Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu

 

 

Andrzej Koenig: - Jak w 2023 roku wyglądała frekwencja w Państwa bibliotece? Czy przybyli nowi czytelnicy i w jakim przedziale wieku jest najwięcej osób wypożyczających książki?

- GBP Jaworze: - W 2023 roku zarejestrowano w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaworzu  1324 aktywnych czytelników. Łącznie wypożyczyli oni w ciągu minionego roku 21668 książek. W Bibliotece odnotowano ogółem 15635 odwiedzin użytkowników. Udzielono 785 informacji bibliograficznych. Najwięcej informacji udzielono z zakresu tematyki regionalnej, historii, turystyki oraz  z zakresu literatury pięknej. Największą grupę odbiorców działalności informacyjnej stanowią uczniowie oraz goście odwiedzający Jaworze. Na dzień 31 grudnia 2023 roku  księgozbiór liczył 17993 woluminy. W ciągu roku przybyły 305 pozycji książkowych. Usunięto z księgozbioru ogółem 292 pozycje książkowe. Powiększył się zbiór multimediów dostępny dla użytkowników, obecnie liczy 1258 audiobooków na płytach w formacie mp3.  Odnotowano 21925 wejść na stronę internetową biblioteki na której dostępny jest katalog zbiorów.

AK: - Czy oprócz wypożyczania książek i czasopism organizowaliście Państwo jakieś wydarzenia skierowane do mieszkańców?

GBP Jaworze: - Biblioteka prowadziła również działalność pozabiblioteczną, czyli zajęcia edukacyjne i twórcze dla dzieci i młodzieży. Działalność ta prowadzona jest w różnych grupach wiekowych, od przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych po licealistów. W ciągu roku 2023 odbyło się 61 różnorodnych wydarzeń -  zajęć, spotkań i warsztatów w których uczestniczyło łącznie 1235 osób. Do najciekawszych wydarzeń zaliczyć można uroczystość dla najwierniejszych czytelników, tych, którzy mogą się pochwalić najdłuższym, nieprzerwanym stażem czytelniczym. Przyznano im  tytuły Honorowego Czytelnika i Super Czytacza.  Czytelnik rekordzista ma staż czytelniczy  74 lata. Jako kilkuletni chłopak zapisał się do powstałej w 1949 roku jaworzańskiej biblioteki i nieprzerwanie korzysta z niej do dziś. Uhonorowano kilkanaście osób z ponad trzydziestoletnim stażem czytelniczym oraz te najaktywniejsze w ilości odwiedzin i wypożyczonych książek. Przeprowadzono również szereg quizów weekendowych i zabawę z nagrodami w poszukiwanie kuponów wśród regałów bibliotecznych „Jesienne książkobranie”. Nagrody książkowe pozyskano wyłącznie od darczyńców. Biblioteka organizowała szereg zajęć dla dzieci i młodzieży. Najciekawsze formy działalności to m.in. „Wakacyjne warsztaty z historią regionalną w tle”. Ferie w Bibliotece pełne zagadek i ciekawostek „Podróż przez zimowe krainy”. Tradycyjną formą pracy z dziećmi są „Spotkania z lekturą”, podczas których wykorzystuje się prezentacje multimedialne dotyczące ciekawostek z życia i twórczości poszczególnych autorów, genezy danego utworu, znaczenia w literaturze i edukacji. Zorganizowano  również kolejną edycję konkursu literackiego „Kokon”.

AK: - Jakie plany na 2024 rok? Będzie może kontynuacja wydarzeń z 2023 roku?

GBP Jaworze: - Biblioteka organizuje i nadal będzie organizowała również zajęcia z przedszkolakami, czytanie, gry i zabawy w oparciu o literaturę dziecięcą. Nadal będą  prowadzone  też warsztaty plastyczne i papieroplastyka. Biblioteka podejmuje współpracę w różnorodnym zakresie z innymi instytucjami i organizacjami działającymi na terenie Gminy Jaworze i nadal będzie to czynić.

- AK: - Dziękujemy za przekazane informacje dotyczące czytelnictwa w Jaworzu.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: