Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Czy i ile czytamy? Cieszyn

 Książki niezmiennie cieszą się popularnością, chociaż w ostatnich latach także tutaj doczekaliśmy się kilku rewolucji. Są książki, których można posłuchać, są książki w wersjach elektronicznych, do których dostęp wykupujemy jak w platformach streamingowych. A jak wygląda korzystanie z bibliotek naszego powiatu? O kilka słów podsumowań zapytaliśmy ich szefostwo.   Kolejną biblioteką, która udzieliła nam odpowiedzi na cztery zadane pytania jest Biblioteka Miejska w Cieszynie.

Andrzej Koenig: - Jak w 2023 roku wyglądała frekwencja w Państwa bibliotece? Czy przybyli nowi czytelnicy i w jakim przedziale wieku jest najwięcej osób wypożyczających książki?

- BM Cieszyn: - Styczeń to zawsze czas podsumowań minionego roku. Rok 2023 pokazał, że użytkownicy Biblioteki Miejskiej w Cieszynie licznie uczestniczyli w ofercie czytelniczej, kulturalnej i edukacyjnej, co dowodzi, że biblioteczne propozycje przypadły mieszkańcom do gustu. W minionym roku odnotowano 6 161 zarejestrowanych czytelników, którzy odwiedzili bibliotekę 115 500 razy. Wypożyczono łącznie 171 630 książek, czasopism i zbiorów specjalnych, w tym ebooków i audiobooków. W ofercie biblioteki znajduje się ponad 3 500 tytułów audiobooków, dostępnych w Filii Specjalistycznej dla osób niewidomych i słabowidzących, a także w Wypożyczalni dla dorosłych i Oddziale dla dzieci. Najaktywniejszymi czytelnikami Biblioteki Miejskiej są dzieci w wieku do lat 12 oraz osoby w wieku poprodukcyjnym.

AK: - Czy oprócz wypożyczania książek i czasopism organizowaliście Państwo jakieś wydarzenia skierowane do mieszkańców?

BM Cieszyn: W ubiegłym roku wyjątkowo gwarno było w Oddziale dla dzieci cieszyńskiej biblioteki. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych licznie uczestniczyli w spotkaniach autorskich, warsztatach edukacyjno-plastycznych, zrealizowanych w ramach projektu MY SÓM STELA! w 150. rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego oraz zadania Bliżej książki, bliżej siebie Kierunek interwencji 4.1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 BLISKO – Biblioteka, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Nieustannie wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty czytelnicze, lekcje biblioteczne, rodzinne spotkaniach Gromadki Uszatka, Noc z Andersenem czy turnieje gier planszowych. Kontynuowaliśmy także udział w projekcie Instytutu Książki „Mała Książka - Wielki Człowiek”. W ciągu roku wydaliśmy ponad 700 wyprawek czytelniczych  dla dzieci w wieku przedszkolnym. Szczególnie cieszy fakt, że małych czytelników ciągle przybywa, co dowodzi popularności tej kampanii czytelniczej. Dla dorosłych użytkowników, w celu promowania książki i czytelnictwa, organizowaliśmy spotkania autorskie, w tym również z naszymi lokalnymi autorami, takimi jak Michael Morys-Twarowski, Danuta Chlupowa, Andrzej Drobik, Jonasz Milewski, Kazimierz J. Węgrzyn, Władysława Magiera czy Otylia Toboła. Ubiegły rok, jak widać, pozytywnie wpłynął na poczynania twórcze naszych rodzimych poetów i pisarzy. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wakacyjne spotkania z podróżnikami, których uczestnicy wyruszali w podróże stacjonarne do Paragwaju, Wietnamu, Laosu, Kambodży i wielu innych krajów. Do bibliotecznego kalendarza imprez na stałe weszło także wydarzenie plenerowe pn. Narodowe Czytanie w Cieszynie. W roku ubiegłym zarówno wykłady, warsztaty, jak i występy wokalne i taneczne Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej wiązały się tematycznie z powieścią „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Czytelnicy uczestniczyli również w zajęciach cyklicznych, takich jak spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, Cieszyńskiej Studni Literackiej, Sekcji Historycznej Uniwersytetu III Wieku, warsztatach artystycznych „Biblioteczny rękodzielnik” czy kiermaszach używanej książki. Z kolei seniorzy brali udział w kursach języka angielskiego oraz kursach komputerowych organizowanych przez pracowników cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej.

- AK: - Jacy autorzy oraz jakie gatunki cieszyły się największym zainteresowaniem w 2023 roku?

BM Cieszyn: - W roku 2023 przybyło do Biblioteki Miejskiej w Cieszynie ponad 2 300 książek, pochodzących z zakupu i darów od czytelników, wydawnictw i autorów. Literatura piękna, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród czytelników to: literatura faktu, przedstawiająca autentyczne postacie i wydarzenia  (reportaże, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia, biografie, wywiady), literatura „podróżnicza” – reportaże z wypraw, przewodniki, literatura historyczna – przede wszystkim dotycząca II wojny światowej, literatura piękna – nowości wydawnicze. Pośród dorosłych czytelników do najbardziej poczytnych autorów należą: Remigiusz Mróz, Kristin Hannah, Lucinda Riley, Joanna Jax, Gabriela Gargaś, Katarzyna Michalak, Frydryszak Joanna (autorka książki "Chłopki") no i nieustannie Danielle Steel. Spośród naszych lokalnych autorów czytelnicy najchętniej sięgają po książki Michaela Morysa-Twarowskiego i Danuty Chlupovej. Z kolei wśród najmłodszych czytelników największą popularnością cieszyły się książki takich autorów, jak: Justyna Bednarek, Barbara Supeł, Łukasz Wierzbicki, Rafał Kosik, Agata Romaniuk, John Flanagan,  Holly Webb, Waldemar Cichoń, Erin Hunter, Rafał Samoilik, Eliza Piotrowska. Zaś do najpopularniejszych serii należą m.in.: Kaczor Donald - komiks, Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, Jadzia Pętełka, Minecraft, Zbrodnia niezbyt elegancka, Dziennik Cwaniaczka.

AK: - Jakie plany na 2024 rok przygotowujecie w Waszej bibliotece?

BM Cieszyn: - W roku 2024 zamierzamy kontynuować ofertę kulturalno-edukacyjną dla dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców naszego miasta. Zarówno spotkania autorskie, jak i podróżnicze, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Już wkrótce ruszamy z ofertą zajęć kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych, którą przygotowaliśmy dla dzieci na czas ferii zimowych. Kontynuować będziemy również projekt “Bliżej książki, bliżej siebie” w ramach Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy| Społeczność | Kooperacja | Oddolność wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze. W ramach projektu prowadzone będą warsztaty dla dzieci z cyklu „Zwyczaje i obrzędy Śląska Cieszyńskiego”, konkurs na oddolne inicjatywy promujące czytelnictwo skierowany do organizacji pozarządowych i osób z ciekawymi pomysłami, tworzenie literackich podcastów, a także cykl szkoleń dla bibliotekarzy powiatu cieszyńskiego. Ogromnie cieszy mnie planowana kontynuacja projektu „Szlak zabytków nieoczywistych”, którego inicjatorem i koordynatorem jest Bogdan Kosak. Już w styczniu w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbędzie się spotkanie z Józefem Szwarcem – wybitnym rzemieślnikiem prowadzący w latach 1988-2018 zakład szklarski, będący firmą rodzinną, działającą od 1947 roku, trwale wpisaną w kulturę Cieszyna. W lutym z kolei rozmawiać będziemy o kowalstwie artystycznym i metaloplastyce. Przede wszystkim jednak zapraszamy mieszkańców do korzystania z oferty czytelniczej, tj. wypożyczania książek i audiobooków.

- AK: - Dziękujemy za przekazane informacje dotyczące czytelnictwa w Cieszynie.

 

AK, BM

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-01-18 10:23:59
koszor: Warto jeszcze się zastanowić, co czytamy? Bo to jest również istotne, żeby nie karmić się książkowym fast-foodem, ale czymś wartościowym.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: