Człowiek w przestrzeni lokalnej
Nie było to pojedyncze przerdsięwzięcie, a otwierające cykl konferencji „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym”. Patronat honorowy nad cyklem objęli: Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Starosta Cieszyński i Burmistrz Miasta Cieszyna. Konferencję zorganizował Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej cieszyńskiego wydziału we współpracy z: Biblioteką Miejską w Cieszynie, Stowarzyszeniem Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Cieszynie, Stowarzyszeniem Wspierania Edukacji Międzykulturowej i Studenckim Kołem Naukowym Edukacji Międzykulturowej.
Otwarcie konferencji uświetnili przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Cieszynie: Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Łukasz Konarzewski, Czesław Banot radny Rady Miejskiej w Cieszynie, Magdalena Goryczka – Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich, Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Skoczowie. - Inicjatywie organizacji spotkań naukowych połączonych z działaniami o charakterze warsztatowym towarzyszy świadomość misji pedagogiki społecznej jako nauki praktycznej, szeroko pojętej służby człowiekowi i społeczeństwu, potrzeba uruchamiania sił ludzkich, sił społecznych, budowania pomostów między nauką a kulturą, oświatą, gospodarką oraz polityką, by tworzyć jak najlepsze warunki życia i pracy w naszym środowisku lokalnym - powiedziała otwierając konferencję Przewodnicząca Komitetu Naukowego i Organizacyjnego konferencji prof. UŚ dr hab. Alina Szczurek-Boruta”.
W tematykę pierwszej sesji pt. „Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym – przykłady w skali Województwa Śląskiego i Powiatu Cieszyńskiego” wprowadził Dziekan WEiNoE prof. UŚ dr hab. Zenon Gajdzica. Swoją działalność i osiągnięcia zaprezentowali przedstawiciele instytucji współorganizujących wydarzenie: Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie Izabela Kula, wychowawca z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie Elżbieta Baum oraz Katarzyna Zych ze Stowarzyszenia „Być Razem”. Kolejne dwie sesje koncentrowały się na zagadnieniach: Edukacja środowiskowa w społecznościach zróżnicowanych kulturowo – doświadczenia i propozycje praktyczne oraz Dobre przykłady działań w zakresie wspierania rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych w Polsce i poza jej granicami – implikacje dla edukacji międzykulturowej.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk, nie tylko naukowych, z całej Polski i zagranicy: Bydgoszczy, Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku, Krakowa, Opola, Katowic, Dąbrowy Górniczej, Ostrawy w Republice Czeskiej, Bańskiej Bystrzycy i Preszowa na Słowacji.
Konferencji towarzyszyły także wydarzenia dodatkowe. Jednym z założeń konferencji było łączenie refleksji teoretyczno-naukowej z praktycznymi działaniami, dlatego też organizatorzy przygotowali bogatą ofertę warsztatów dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
W warsztatach dla uczniów wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie, której towarzyszyły: mgr Agata Mitręga ze szkolnej biblioteki i mgr Beata Parchańska, Inspektor ds. Bibliotek Publicznych w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.
Warsztat „Akcja animacja! Pobudzające kroki, tańce i podskoki” prowadziła mgr Aleksandra Pyrzyk-Kuta z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ w Katowicach. Przy dźwiękach skocznej muzyki uczniowie nauczyli się tańców i zabaw, które integrują grupę i pobudzają do działania.
Warsztat „Mediacja jako narzędzie integracji społecznej” zaproponowała młodzieży dr Katarzyna Marszałek z UKW w Bydgoszczy. Warsztat składał się z części teoretycznej dotyczącej podstawowych założeń mediacji i możliwości jej zastosowania oraz praktycznej, tj. ćwiczeń ukazujących aktywne rozwiązywanie problemów z użyciem mediacji.
Sandra Kocjan, studiująca w Cieszynie na III roku zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i terapii pedagogicznej, aktywnie działająca w Studenckim Kole Naukowym Edukacji Międzykulturowej, przeprowadziła pod opieką mgr Aleksandry Gancarz warsztat bibliodramy pn. „Doświadczanie głębi spotkania z Innym i Obcym”. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań innymi kulturami i religiami, poznanie siebie i własnego stosunku do Innych oraz budowanie otwartości na drugiego człowieka.
Dr Przemysław Paweł Grzybowski z UKW w Bydgoszczy zaoferował młodzieży wykład pt. „Peruwiańskie Betlejem” na temat pracy Patcha Adamsa i doktorów klaunów w peruwiańskiej dzielnicy biedy. Bliską współpracę z Patchem Adamsem i wielu podróżom odbytym z Fundacją „Dr Klaun”, autor ilustrował wykład wieloma zdjęciami.
Dla studentów dr Grzybowski przygotował warsztat „Chorzy i umierający jako Inni i Obcy. Spotkanie z nieuniknionym”, którego celem było postawienie uczestników w sytuacjach, z którymi mogą się spotkać m.in. w szpitalach, hospicjach, domach opieki i domach rodzinnych, w których przyjdzie im zetknąć się z chorymi i umierającymi. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przećwiczenia różnych form rozmowy oraz innych interakcji z chorymi i umierającymi, co może być cenne dla osób planujących podjęcie aktywności w ramach wolontariatu, opieki nad chorymi i umierającymi w rodzinie i w podobnych okolicznościach.
„Pedagogika cyrku jako forma aktywizacji” to warsztat przeprowadzony dla studentów przez mgr Agnieszkę Pieniążek z fundacji „Projektor – wolontariat studencki”. Podczas warsztatów zostały przedstawione główne założenia pedagogiki cyrku, ale przede wszystkim uczestnicy poznawali narzędzia, które stosowane są w tej formie działania, m.in. talerze cyrkowe i materiały do żonglerki. Uczyli się wykonywać piłeczki do żonglowania z ryżu, pończochy i balonów. Dowiedzieli się również, w jaki sposób wykorzystać te materiały do pracy w środowisku lokalnym.
Uczestnicy konferencji oraz uczniowie biorący udział w warsztatach mieli okazję obejrzeć także spektakl teatralny w reżyserii dr Ewy Tomaszewskiej, który opowiadał dwie legendy cieszyńskie: „O zbójniku Ondraszku” i „O utopcu we młynie”. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie książki Józefa Ondrusza. Występujący w nim aktorzy to studenci II roku pedagogiki, specjalności animacja społeczno-kulturalna. Tematyka spektaklu znakomicie wpisała się w zagadnienia podejmowane podczas obrad.
Beneficjenci Stowarzyszenia „Być Razem” wraz z mgr Ewą Kocot-Dawid przygotowali kiermasz własnoręcznie wykonanych prac, wśród których znalazły się zdobiona trówła, drewniane zabawki, figurki, wazony.
Wychowankowie OREW-u pod opieką mgr Brygidy Sikory przygotowali wystawę malarską, którą można było podziwiać w sali konferencyjnej podczas przerw między obradami. - Konferencja zbliżyła do siebie społeczność cieszyńskiego ośrodka naukowego, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe, co daje nadzieję na stworzenie lokalnego forum współpracy pomiędzy przedstawicielami środowisk kształtujących rozwój jednostkowy, społeczno-kulturowy i gospodarczy społeczności lokalnej. Obrady konferencyjne koncentrowały się na odmienności i wielowymiarowości człowieka oraz jego aktywności w środowisku zróżnicowanym kulturowo, co nabiera szczególnej wymowy na ziemi cieszyńskiej, gdzie żyją ze sobą osoby różnych narodowości, różnych wyznań, różnego pochodzenia, a także osoby różniące się sprawnością fizyczną i intelektualną, statusem materialnym, szansami życiowymi, wyglądem. Jakość relacji międzyludzkich w naszej społeczności lokalnej budzi refleksję nad potrzebą edukacji międzykulturowej, której zasady pracownicy, studenci i absolwenci cieszyńskiej pedagogiki starają się krzewić, a przede wszystkim wcielać we własnym życiu – mówi Aleksandra Gancarz
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.