"Człowiek instytucja". Jubileusz Joanny Kubaczki w Jasienicy
Uroczystość odbyła się w czwartek 28 maja. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu, rodziny Jubilatki oraz środowisk kultury i bibliotekarstwa.
Obecni byli m.in. Janusz Pierzyna, wójt Gminy Jasienica wraz z małżonką, syn Jubilatki Jacek z żoną oraz wnuczka Marta. Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele instytucji kultury, w tym Łucja Ruchała, dyrektor Książnicy Beskidzkiej, Maria Hareńczyk, była dyrektor GBP w Jasienicy, Magdalena Waliczek, obecna dyrektor biblioteki, Agnieszka Bronowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, a także Juliusz Wątroba – poeta, satyryk i pisarz.
W wydarzeniu uczestniczyli także emerytowani pracownicy, nauczyciele, bibliotekarze, uczniowie Joanny Kubaczki oraz jej przyjaciele i znajomi. Spotkanie rozpoczął gawędziarz Józef Niesyt, który przywitał gości cieszyńską gwarą. Oprawę artystyczną zapewnił zespół „Jasieniczanka”, wykonując utwór „Ojcowski dom”.
"To człowiek instytucja"
Jubileusz stał się okazją do złożenia życzeń z okazji 90. urodzin. Wystąpienia miały charakter pełen uznania i podkreślały znaczenie pracy Jubilatki dla lokalnej społeczności.
Wójt Janusz Pierzyna mówił:
-Dzisiejsze spotkanie jest wyjątkową okazją do wyrażenia wdzięczności osobie, która od lat z niezwykłą pasją i oddaniem buduje kulturalną oraz historyczną tożsamość naszej gminy. Pani Joanna Kubacza, to człowiek instytucja. Nauczycielka, społecznik, wieloletnia dyrektorka biblioteki w Jasienicy, ale przede wszystkim osoba, która potrafi inspirować innych swoją energią, otwartością i miłością do lokalnej historii, mówił wójt Janusz Pierzyna. Dzięki Jej pracy wiele wspomnień, opowieści i rodzinnych historii zostało ocalonych od zapomnienia. To właśnie takie działania tworzą fundament naszej małej ojczyzny i pozwalają kolejnym pokoleniom lepiej rozumieć swoje korzenie. Pani Joanna pokazuje nam wszystkim, jak ważna jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń i jak wielką wartość mają ludzie, którzy potrafią słuchać, dokumentować i przekazywać pamięć dalej, zaznaczył wójt. Z ogromnym uznaniem patrzymy na Jej nieustanną aktywność, twórczą pasję oraz bezinteresowne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Dzisiejsze wyróżnienie jest wyrazem naszego szacunku i podziękowaniem za ogromny wkład w rozwój kultury oraz promocję historii Jasienicy, dodał. Wręczając pamiątkowy odlew św. Jerzego, pragniemy symbolicznie podziękować za wszystkie lata pracy, życzliwości i społecznej służby. To także wyraz uznania dla siły ducha i niezwykłej postawy, która pokazuje, że wiek nigdy nie jest przeszkodą w realizowaniu pasji i podejmowaniu nowych wyzwań, podkreślał wójt. Pani Joannie życzymy dużo zdrowia, nieustającej energii oraz kolejnych sukcesów w pracy literackiej i społecznej. Niech nadal będzie Pani inspiracją dla mieszkańców naszej gminy i kolejnych pokoleń, które dzięki Pani uczą się szacunku do historii, tradycji i drugiego człowieka - zakończył wójt.
Biblioteka i wydawnictwa
Podczas spotkania przypomniano drogę zawodową Joanny Kubaczki. W 1957 roku doprowadziła ona do powstania Gromadzkiej Biblioteki Publicznej w Jasienicy, która z czasem przekształciła się w Gminną Bibliotekę Publiczną.
Przez 43 lata kierowała placówką, rozwijając księgozbiór oraz tworząc kolejne filie i punkty biblioteczne w sołectwach gminy. Biblioteka pod jej kierownictwem stała się miejscem otwartym – przestrzenią spotkań, edukacji i życia kulturalnego.
Wspominano również działalność Joanny Kubaczki na rzecz promocji dziedzictwa Śląska Cieszyńskiego. Organizowała spotkania z lokalnymi twórcami, popularyzowała historię regionu i wspierała budowanie tożsamości wśród młodego pokolenia.
Jej aktywność obejmowała także działalność redakcyjną i wydawniczą. Była zaangażowana w redagowanie magazynu „Jasienica”, przygotowanie pierwszego kalendarza gminnego oraz wydanie książki „700 lat Jasienicy”, która pozostaje jednym z ważnych opracowań dotyczących historii gminy.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
33