Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Część Kina „Zdrój” zostanie w Ustroniu, część trafiła do Krakowa

Historyczne wyposażenie Kina „Zdrój” z Uzdrowiska Ustroń przekazane do muzeum w Krakowie i ośrodka kultury w Ustroniu.

Okazuje się, że na remoncie Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia skorzystają nie tylko pacjenci. Mógł wylądować na śmietniku, ale pracownicy Uzdrowiska Ustroń dali mu drugie życie. Chodzi o zabytkowy projektor, który pracował w Kinie „Zdrój” w ówczesnym Zakładzie Przyrodoleczniczym – a dzisiejszym Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia w ustrońskiej dzielnicy Zawodzie. Jego koleje były burzliwe, jak to często bywa w przypadku niedużych, kameralnych kin. Dziś jego dalszą historię pisze Uzdrowisko Ustroń należące do American Heart of Poland, które część dotychczasowego wyposażenia Kina „Zdrój” nieodpłatnie przekazało krakowskiemu Muzeum Inżynierii i Techniki oraz Miejskiemu Domowi Kultury „Prażakówka” w Ustroniu.

Ostatni seans w Kinie „Zdrój” odbył się 30 grudnia 2010 roku. - Po 8 latach udało się reaktywować kino w wersji kameralnej, niekomercyjnej. Był to też jeden z elementów terapii dla przyjeżdżających tu pacjentów, jak również możliwość spaceru do kina i kontaktu z ambitnym filmem dla mieszkańców Ustronia – wspomina Ewa Rybicka, dyrektor Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia w Uzdrowisku Ustroń, gdzie kino zostało reaktywowane. W związku z szeroko zakrojonym remontem ustrońskiego UIZ-u sprzęt kinowy, w tym projektor, został wymieniony na nowocześniejszy, a poprzednie wyposażenie przekazano w lutym 2024  roku na rzecz Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Pochodzący z 1972 roku projektor z Ustronia niedawno trafił na wystawę stałą pt. „Miasto. Technoczułość”.

- Prezentowany na wystawie zestaw kinooperatorski pracował w kabinie projekcyjnej, znajdującej się na końcu sali widowiskowej Kina „Zdrój” w dawnym Zakładzie Przyrodoleczniczym w Ustroniu – mówi dr Filip Wróblewski, jeden z kuratorów wystawy „Miasto. Technoczułość” w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. W jego skład wchodziły dwa zsynchronizowane projektory filmowe. Szafa sterownicza odpowiadała za ich połączenie, dźwięk i oświetlenie, a tym samym za działanie całego układu. - Dzięki niej, kiedy kończyła się pierwsza szpula z taśmą, projekcja filmu była płynnie przełączana na drugi projektor. Działo się to automatycznie dzięki zastosowaniu w projektorach specjalnego czujnika – przybliża dr Filip Wróblewski. Taki sprzęt świetnie sprawdzał się przy wyświetlaniu dłuższych filmów.

- Bardzo się cieszymy, że projektor z Ustronia znalazł swoje miejsce w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. To unikalny muzealny rarytas i element historii Uzdrowiska Ustroń – puentuje dyrektor Ewa Rybicka. Część wyposażenia Kina „Zdrój” przekazano także do Miejskiego Domu Kultury „Prażakówka” w Ustroniu.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: