Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czekają na pielgrzymów

Na finiszu są przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Pierwsi pielgrzymi już pojawili się w diecezji Bielsko - Żywieckiej. Dzisiaj młodzież z Francji i Włoch przyjedzie do Skoczowa i Cieszyna.

Ponad tysiąc młodych katolików, głównie z Włoch, najbliższy tydzień spędzi na Śląsku Cieszyńskim. Pielgrzymi przyjadą już dzisiaj. Od Strumienia po Istebną przyjmujemy Włochów, jedynie w Skoczowie goszczeni będą Francuzi. - mówi diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży, ks. Piotr Hoffmann. W samym Cieszynie spodziewane są 372 osoby. Dekanat skoczowski przyjmie ponad setkę Francuzów. Obie grupy niebawem pojawią się w naszym regionie. Parafie jak i gminy są przygotowani na przyjęcie pielgrzymów – deklarował podczas wczorajszej konferencji prasowej, burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Pielgrzymów początkowo jednak miało być zdecydowanie więcej. Pierwsze szacunki mówiły, że do diecezji Bielsko – Żywieckiej przyjedzie około 10 tysięcy osób. Ostatecznie przyjedzie 5700 pielgrzymów. Wpływ na zmniejszenie ilości osób są bardzo różne, od rodzinnych, po finansowe, ale również kwestie bezpieczeństwa, tego, co się dzieje na świecie, miały wpływ na to. - komentuje ks. Piotr Hoffmann. Jednak, jak zaznacza, zmniejszenie ilości gości nie wpłynie na przebieg programu, który zaplanowano dla pielgrzymów.

Oprócz warstwy duchowej i przeżyć religijnych młodzież będzie poznawała także nasz region. W planach jest zapoznanie się z Beskidami, zabytkami w regionie. Będzie przejazd Pętlą Beskidzką. – mówi ks. Łukasz Gąsiorek z parafii św. Elżbiety w Cieszynie. Oprócz Włochów i Francuzów Cieszyn odwiedzi kilkusetosobowa grupa z Kanady, Tajwanu, Słowacji, Rosji czy Rumunii.

Czwartek to dzień refleksji i zadumy, młodzież uda się do Oświęcimia. Jednym z dni, który odbywa się w całej diecezji jest również tzw. dzień zaangażowania społecznego, młodzież przez różne prace włączy się w pomoc społeczeństwu danego regionu. - dodaje ks. Gąsiorek. To m.in. warsztaty oraz zwiedzanie Wzgórza Zamkowego z przewodnikiem, sadzenie drzew na wzgórzu Cieślarówka, praca na Cmentarzu Miejskim przy grobach żołnierzy polskich i włoskich czy zajęcia w Hospicjum św. Łukasza.

Sobotnie popołudnie i wieczór to spotkanie na cieszyńskim rynku. To moment, na który zapraszamy również mieszkańców Cieszyna. To wieloelementowy koncert. Jego głównym elementem o godzinie 20.00 będzie koncert zespołu Anty Babilon System. Ale będzie też cieszyńska wizytówka kultury, którą jest ZPiT im. Janiny Marcinkowej, który pokaże scenkę tańców i pieśni cieszyńskich. - mówi Piotr Gruchel, naczelnik Wydziału Kultury cieszyńskiego UM. Na rynku zaprezentują się również Włosi, którzy przygotowali krótki program dla mieszkańców Cieszyna. Początek imprezy na rynku o godzinie 17.30.

W niedzielę pielgrzymi z całej diecezji spotkają się w Bielsku – Białej w Hali pod Dębowcem, gdzie wieczorem odbędzie się Nabożeństwo Rozesłania. Jednak dla Cieszyna obchody nie kończą się w ten dzień. W poniedziałek do miasta, oprócz osób, które gościć będą już cały tydzień, przyjedzie ponad tysiąc Włochów. Na hali lodowiska zjedzą wspólne śniadanie. O godzinie 9.00 na rynku rozpocznie się Eucharystia. - dodaje Joanna Kulesza liderka Dekanalna Światowych Dni Młodzieży w Cieszynie. Zapraszam mieszkańców Cieszyna na to historyczne wydarzenie, myślę, że 1500 Włochów na cieszyńskim rynku, tego jeszcze nie było i w najbliższym czasie nie będzie. - zachęca burmistrz Ryszard Macura.

Do Skoczowa trafi grupa pielgrzymów z francuskiego Amiens. W mieście oczekiwani są dzisiaj przed południem. Podobnie jak w przypadku Cieszyna, skoczowska grupa wyjedzie w Beskidy, odwiedzi również Oświęcim. Skoczów będzie również miejscem spotkania pielgrzymów z innych dekanatów diecezji, codziennie na wzgórzu Kaplicówka spodziewanych jest ponad tysiąc gości. Codziennie od środy do piątku w południe na wzgórzu odprawiana będzie msza święta, poprzedzi ją Droga Krzyżowa. Później dla grup młodzieży wydawane będą obiady. Jak zaznacza burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko - Parking na Starym Targu przez najbliższe dni będzie wyłączony z użycia. Potrzebujemy to miejsce dla około trzydziestu autokarów, które tam właśnie będą parkowały. Jak dodaje burmistrz, miasto dla pielgrzymów zabezpieczyło na Kaplicówce duży namiot, są również stoły i ławy. Parafia zorganizowała firmę, która dostarczy posiłki, z naszej strony jest zabezpieczenie medyczne i toalety – mówi Sitko.

Koncerty dla gości odbędą się również w Skoczowie. W piątek o 19:30 na rynku wystąpi Zespół Pieśni i Tańca BESKID. W sobotę Francuzi zaprezentują swój program, o godzinie 20.00 wystąpi Iga Olenycz z Zespołem. Zapraszam Skoczowian i mieszkańców powiatu cieszyńskiego na te wydarzenia, zapowiada się bardzo ciekawy, kulturowo i religijnie tydzień. - zachęca burmistrz.

Wydarzenia związane z Światowymi Dniami Młodzieży również odbędą się w Wiśle. My gościmy około osiemdziesięciu pielgrzymów. Są zakwaterowani u rodzin. W piątek 22 lipca czekamy na ponad tysiąc młodych osób. W amfiteatrze o godzinie 10.00 odprawiona zostanie Msza święta. Zabezpieczamy parkingi w centrum miasta i przy dworcach pkp oraz autobusowym. Młodzież wyjedzie kolejką na Skolnity, później wyruszy w góry – zapowiada burmistrz Wisły Tomasz Bujok. Jak dodaje burmistrz, choć równolegle w Wiśle odbywać się będzie FIS Grand Prix w skokach narciarskich, wydarzenia nie będą kolidowały ze sobą. Młodzież będzie w centrum miasta, skoki są w Malince.- mówi.

W Ustroniu parafia dla gości przygotowała prawdziwą włoską kawiarenkę. Będzie dobra kawa i ciasta. Wszystko organizują wolontariusze. Co wieczór, po Apelu Jasnogórskim będziemy się spotykać z pielgrzymami z Włoch, a potem będziemy tutaj wspólnie spędzać czas – mówi Mateusz Bielesz, jeden z mieszkańców Ustronia, który gościć w swym domu będzie pielgrzymów.

W poniedziałek 25 lipca po śniadaniu u rodzin i modlitwie porannej w parafii młodzież zagraniczna, a także młodzież z naszych parafii wyjeżdża na Centralne Obchody ŚDM do Krakowa, skąd po zakończeniu, w niedzielę, 31 lipca wracają do domu.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-19 13:01:48
Cacy 3: Fajni -ci na zdjęciu- Francuzi a może to są Włosi?
2016-07-19 14:52:15
asd88: z tego co widać to sami murzyni z afryki a podobno jest to promocja naszego kraju haha
2016-07-19 16:21:59
Przepierón: Tylko spokojnie, poczekajmy do przyszłego roku, jak się czekoladowi polacy zaczną rodzić, amen.
2016-07-20 09:12:06
camel: http://wiadomosci.onet.pl/krakow/sdm-2016-krakow-sdm-koszta-sdm-bilet-mpk-sdm-2016-komunikacja/w8ggs9 poczytajcie jak fajnie zachował się kościół, tak po chrześcijańsku :), my płacić, przyjmować judzi to za darmochę, ale za logo to zapłacić trzeba. KPINA!!!!!!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: